Wyślij
Udostępnij:
 
 
Rak piersi u mężczyzn – choroba, która istnieje naprawdę
 
Wbrew powszechnej opinii rak piersi nie dotyczy wyłącznie kobiet. Mężczyzn atakuje rzadziej, ale bywa bardziej dotkliwy – bo zwykle jest zdiagnozowany bardzo późno. Najwyższy czas pomyśleć również o męskich piersiach.
Według statystyk 1 na 100 przypadków raka piersi występuje u mężczyzn, czyli każdego roku diagnozuje się w Polsce średnio 300 przypadków nowych zachorowań. Problem jest o tyle poważny, że brak profilaktyki i niska świadomość społeczna skutkują często zbyt późną diagnozą, kiedy nowotwór jest już trudny do zwalczenia.

- Panowie często ignorują zagrożenie, gdyż są przekonani, że na raka piersi chorują wyłącznie kobiety. Do lekarza zgłaszają się średnio po 6-9 miesiącach od wystąpienia objawów, zazwyczaj z bardzo zaawansowanym, trudnym do leczenia procesem nowotworowym. Z tego powodu rokowanie u mężczyzn chorych na raka piersi jest wyraźnie gorsze niż u kobiet – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Wysocki z Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów w Wielkopolskim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej -Curie w Poznaniu, ekspert Fundacji Rosa w kampanii „Rak. To się leczy!”.

Pochodzenie i objawy nowotworu piersi
Etiologia raka piersi, pomimo znacznej liczby prac i analiz, jakie na świecie do tej pory przeprowadzono, nadal nie jest całkowicie wyjaśniona – coraz większą rolę przypisuje się uwarunkowaniom genetycznym.
- Oprócz obciążeń genetycznych, zwiększone ryzyko obserwuje się u mężczyzn po 60. roku życia, z wysokim poziomem estrogenów lub niskim poziomem testosteronu lub cierpiących na rzadkie choroby genetyczne na przykład zespół Klinefeltera – tłumaczy prof. Piotr Wysocki.

Podstawowym objawem mogącym świadczyć o nowotworze piersi jest wyczuwalny guzek w obrębie piersi bądź w dole pachowym. Jednak wszelkie nietypowe objawy w obrębie sutków: zmiana barwy, wciągnięcie lub zniekształcenie brodawki; krwawienie lub wydzielina z sutków, poszerzenie żył na klatce piersiowej lub owrzodzenie, powiększenie jednej z piersi lub zaburzenia symetrii klatki piersiowej powinny wzbudzać niepokój.

Profilaktyka i leczenie
Niezależnie od płci w profilaktyce raka piersi najważniejsza jest dokładna obserwacja własnego ciała. Kobiety od wielu lat są informowane o konieczności samobadania piersi, ale onkolodzy zalecają je również mężczyznom. Samobadanie jest ściśle połączone z samoobserwacją przed lustrem i polega na dokładnym skontrolowaniu ściany klatki piersiowej (okolice sutków) i dołu pachowego opuszkami palców. Każde niepokojące zmiany powinny być skonsultowane z lekarzem (chirurg, onkolog), który w przypadku stwierdzenia podejrzenia raka wyśle na odpowiednie badania: USG piersi oraz ew. biopsję, podczas której za pomocą cienkiej igły pobiera się komórki piersi lub płyn z torbieli do badania mikroskopowego.
Leczenie raka piersi u mężczyzn polega zwykle na mastektomii (wycięcie całego gruczołu piersiowego), napromienieniu klatki piersiowej oraz terapii farmakologicznej. Im wcześniej nowotwór zostanie zdiagnozowany – tym większa szansa na pełne wyleczenie. Dlatego tak istotne jest, aby jak najszybciej poprosić lekarza o zbadanie wszelkich guzów i innych niepokojących objawów.

Niewidzialny problem
Problem raka piersi u mężczyzn jest niedoceniany zarówno w programach edukacyjnych, jak i programach badań przesiewowych raka piersi, bowiem dotyczą one wyłącznie kobiet – nic więc dziwnego, że większość mężczyzn jest przekonanych, że ten problem ich nie dotyczy. Rak piersi u mężczyzn jest również niedocenionym tematem badawczym – dopiero w tym roku ukazała się pierwsza praca epidemiologiczna analizująca częstość występowania poszczególnych typów tego nowotworu u mężczyzn, podczas gdy takie badania dotyczące kobiet przeprowadzono już wiele lat temu. Im wcześniej problem raka piersi u mężczyzn zostanie dostrzeżony w społeczeństwie, tym szybciej poprawi się jego wczesna wykrywalność, a to bezpośrednio przełoży się na zdecydowaną poprawę rokowania chorych z tym rozpoznaniem.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe