Jakub Orzechowski/Agencja Wyborcza.pl

Reforma psychiatrii uchroniła nas przed kryzysem, winne są wojna i pandemia

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Marzena Sygut-Mirek
|
Źródło: TVP Info, PAP/Katarzyna Lechowicz-Dyl
– W konsekwencji pandemii COVID-19, a także ataku Rosji na Ukrainę zwiększyła się liczba osób wymagających wsparcia psychologicznego. Odnotowujemy ponad 30-procentowy, a w grupie dzieci i młodzieży nawet 60-procentowy, wzrost zapotrzebowania na tego typu usługi – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szef Ministerstwa Zdrowia, który był gościem „Wiadomości”, był pytany o wsparcie oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży.

Wsparcie finansowe dla oddziałów psychiatrii
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło niedawno nabór wniosków w „Programie wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022–2023". Resort zapowiedział, że na wsparcie oddziałów psychiatrii dziecięcej w 2023 r. trafi 80 mln zł. Jedna placówka może otrzymać do 10 mln zł dofinansowania, między innymi na poprawę infrastruktury i zakup niezbędnego sprzętu.

– Mówimy przede wszystkim o wsparciu dla oddziałów stacjonarnych, dla szpitali, które są najbardziej zaawansowanym środkiem leczenia problemów psychiatrycznych. Jest to jednak tak naprawdę pewna klamra spinająca działanie, które wykonano w czasie ostatnich kilku lat – bo zbudowaliśmy opiekę środowiskową dla dzieci i częściowo również dla dorosłych – powiedział na antenie TVP Info.

– Mamy leczenie ambulatoryjne, które jest piętro wyżej i pomaga rozwiązywać problemy nieco trudniejsze, wymagające interwencji psychiatry. Na końcu jest leczenie szpitalne, stacjonarne. Tam zainwestujemy niemal 80 mln zł w istniejące już oddziały – dodał.

Infrastruktura tych szpitali – jak przyznał – pozostawia wiele do życzenia.

Szef resortu poinformował, że „placówki mogą złożyć wniosek praktycznie do 27 grudnia 2022 r., a inwestycje rozpoczną się w 2023 r.”.

Nowy model opieki dla dzieci już działa
Minister był też pytany o obecny stan reformy psychiatrii.

Reforma opieki psychiatrycznej dorosłych oparta na modelu środowiskowym, czyli udzielaniu świadczeń zdrowotnych blisko miejsca zamieszkania, trwa od 2018 r. Nowy model ochrony zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, którego podstawowym założeniem, podobnie jak u osób dorosłych, była deinstytucjonalizacja, jest wprowadzony od 2019 r.

– Możemy się pochwalić, że ta „siatka” dla dzieci jest już gotowa. Mamy ok. 370 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, rozlokowanych w każdym powiecie w Polsce – poinformował Niedzielski.

– Jeśli chodzi o psychiatrię dorosłych, to mamy pilotaż, który rozszerzamy, bo nie ma co czekać. Obecnie jest pokrycie w jednej trzeciej, a planujemy w przyszłym roku – prawie 50 proc. – powiedział minister.

Resort informował kilka dni temu, że obecnie w pilotażu działa 58 centrów zdrowia psychicznego, które wsparciem obejmują ponad 7,1 mln dorosłych. Ministerstwo Zdrowia podawało, że kolejne niemal 30 centrów zdrowia psychicznego podpisuje umowy z oddziałami wojewódzkimi Narodowego Funduszu Zdrowia, a po ich uruchomieniu 36 proc. wszystkich dorosłych zyska opiekę blisko miejsca zamieszkania. W przyszłym roku opieką poradni ma być objętych 50 proc. dorosłych Polaków. Ministerstwo informowało, że oznacza to zwiększenie liczby poradni do ok. 130.

– Gdyby nie te działania, gdyby nie reforma, gdyby nie rozbudowa centrów opieki środowiskowej, teraz bylibyśmy w potężnym kryzysie – ocenił minister.

Żyjemy w sytuacji zagrożenia
Podkreślił, że w konsekwencji pandemii, a także ataku Rosji na Ukrainę – poczucia zagrożenia i pewnych perturbacji ekonomicznych – jest określona liczba osób z problemami psychiatrycznymi, psychicznymi.

– To wszystko bardzo wpływa. I mamy ponad 30-procentowy, a w grupie dzieci nawet 60-procentowy wzrost zapotrzebowania na tego typu usługi – zauważył.

Pytany o białe plamy na mapie dziecięcych ośrodków wsparcia, minister podał, że „są w województwie zachodniopomorskim”.

– Pracujemy nad tym, by je zlikwidować – zapewnił.

– Znaleźliśmy takie rozwiązanie, które pozwala w miejscach o mniejszej gęstości zaludnienia zbudować ośrodki, które nie muszą oferować całej gamy rozwiązań czy pomocy, jaka jest w zwykłych standardowych zespołach – podał.

Przeczytaj także: „Psychiatria priorytetem Ministerstwa Zdrowia na najbliższe lata” i „Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży «PrzyStań» gotowe”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.