Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Spokojnie, kar za wystawianie papierowych recept nie będzie

Autor: Krystian Lurka |Data: 07.01.2020
 
 
- Od 8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej - przypomina Ministerstwo Zdrowia i publikuje listę wyjątków. Wyjaśnia jednocześnie, że lekarze, którzy po 8 stycznia wystawią receptę w postaci papierowej nie poniosą żadnych kar.
W postaci papierowej po 8 stycznia będą wystawiane recepty:
- w ramach tzw. importu docelowego,
- dla osób o nieustalonej tożsamości,
- recepty transgraniczne (tylko do końca 2020 r.),
- recepty pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej),
- w sytuacji, gdy lekarz nie ma dostępu do systemu e-zdrowie, m.in. w przypadku awarii tego systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy w przypadku braku dostępu do internetu.

- Recepta wystawiona w postaci papierowej również w innych przypadkach będzie mogła być zrealizowana tak jak dotychczas w każdej aptece, a lek będzie mógł być objęty refundacją. Tym samym, wdrożenie nowych rozwiązań, nie utrudni pacjentom dostępu do leków. Ponadto przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy mimo obowiązku ustawowego wystawią po 8 stycznia 2019 r. receptę w postaci papierowej - podkreśla Ministerstwo Zdrowia.

O sprawie informuje „Rzeczpospolita”.

Przeczytaj także: „Cieszyński: Rejestracja w zeszycie? Konieczna zmiana zarządzającego placówką”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe