Wyślij
Udostępnij:
 
 
Średnia wieku polskich pediatrów to... 58 lat
Źródło: Przekrój
Redaktor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 01.08.2011
 
 
To już jest problem. W Polsce brakuje przynajmniej czterech tysięcy specjalistów od chorób dziecięcych. A średni wiek pediatry w naszym kraju to... 58 lat.
-Sytuacja jest zła - nie ukrywa profesor Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Dzieci rodzi się w Polsce coraz więcej. Według Głównego Urzędu Statystycznego liczba Polaków objętych opieką pediatryczną, czyli do 17. roku życia, wynosi ponad siedem milionów. Tymczasem, jak wynika z rejestru prowadzonego przez Naczelną Radę Lekarską, w całym kraju jest tylko 6516 czynnych pediatrów. Profesor Chybicka szacuje, że to co najmniej o cztery tysiące za mało. Problemem jest również rosnący wiek specjalistów. Przeciętny polski pediatra ma 58 lat. Brakuje młodych, między 30. a 40. rokiem życia.

-Minister zdrowia Ewa Kopacz próbuje przekonać młodych lekarzy, że warto być pediatrą. Dwa lata temu wpisała pediatrię na listę tak zwanych specjalizacji priorytetowych, gdzie luki pokoleniowe są największe. W wykazie 21 dziedzin aż sześć to specjalizacje dziecięce: kardiologia, neonatologia, neurologia, onkologia i hematologia oraz stomatologia - pisze "Przekrój". Na efekty tych działąń czekać będziemy jednak musieli długie lata.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe