Wyślij
Udostępnij:
 
 

Studencie, płać za praktyki!

Źródło: KL, Rzeczpospolita
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 02.09.2016
 
 
Część szpitali żąda od studentów medycyny opłat za obowiązkowe praktyki wakacyjne. To nieetyczne, ale dozwolone.
- 12,50 złotych dziennie w gdańskim Copernicusie, 123 złotych za 100 godzin w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu i 100 złotych za 100 godzin w Szpitalu św. Rodziny na Madalińskiego w Warszawie. Tyle mają płacić studenci za możliwość odbycia po trzecim roku wakacyjnych praktyk wynikających z programu studiów. Obecnie w kraju jest około 50 tysięcy studentów medycyny i stomatologii - informuje "Rzeczpospolita".

Za co te opłaty? Przedstawiciele szpitali wyjaśniają, że to między innymi koszt identyfikatora, uniformu i środków jednorazowych zużywanych podczas praktyk, czyli rękawic, strzykawek, materiałów opatrunkowych, ale także kosztu czasu i uwagi osób, które ich uczą.

Młodzi lekarze uważają, że to żadne usprawiedliwienie.

- To nieelegancka praktyka szpitala, tym bardziej że w Polsce borykamy się z brakiem lekarzy i szefom placówek powinno zależeć, by dzisiejsi studenci kiedyś przyszli do nich do pracy – powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą", Damian Patecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Okręgowego Związku Zawodowego Lekarzy.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.