Wyślij
Udostępnij:
 
 
Szumowski: W kolejnych latach osiągniemy średnią europejską wydatków na zdrowie
Źródło: Polska Agencja Prasowa, Dziennik Gazeta Prawna
Autor: Krystian Lurka |Data: 07.07.2019
 
 
- Naprawiamy system opieki zdrowotnej, ale nie da się tego zrobić przez rok, dwa, nawet w jedną kadencję - przyznał minister Łukasz Szumowski podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach. - 100 mld zł przeznaczamy na ochronę zdrowia Polaków. Co dalej? Jestem przekonany, że powinniśmy w kolejnych latach osiągnąć średnią europejską wydatków na ochronę zdrowia - zapewnił.
W debacie o zdrowiu podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod tytułem "Myśląc Polska 2019" szef Ministerstwa Zdrowia przyznał, że ochrona zdrowia to kluczowy obszar, w którym Polacy oczekują systematycznej poprawy. - Ale Polacy nie oczekują rewolucji. To, co robimy, to wiarygodna naprawa systemu, który od wielu, wielu lat był niedofinansowany i nie był priorytetem politycznym naszych poprzedników praktycznie chyba nigdy - powiedział minister Łukasz Szumowski.

Wyliczył, że utracony dochód z powodu chorób osiąga w Polsce wartość 50 mld zł rocznie, a Polacy chorują w sumie 226 mln dni w roku. - Dlatego środki przeznaczane na ochronę zdrowia to nie koszt, ale inwestycja. Jest to na pewno inwestycja, którą warto zrobić i którą robimy - powiedział i przypomniał, że wydatki na ochronę zdrowia są o 25 mld zł wyższe niż na początku kadencji obecnego rządu.

- 100 mld zł przeznaczamy na ochronę zdrowia Polaków. W 2024 r. to będzie 160 mld zł, a co dalej? Myślę, że te nakłady będą rosły nadal. Jestem przekonany, że powinniśmy w kolejnych latach osiągnąć średnią europejską wydatków na ochronę zdrowia - powiedział, podkreślając, że pieniądze w tej dziedzinie są inwestowane racjonalnie, między innymi dzięki ustawie o sieci szpitali.

- Nie wydatkujemy tych pieniędzy w sposób dowolny. Dzięki temu, że wzrastają nakłady, mogliśmy wzmocnić kadry, możemy również zwiększyć wycenę świadczeń i wprowadzić nielimitowane świadczenia w taki sposób, żeby kolejki w tych obszarach, w których interweniujemy, za niedługi czas spadły w sposób bardzo istotny - powiedział Szumowski, podając przykład zabiegów usuwania zaćmy, do których w niektórych regionach praktycznie nie ma kolejek.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że naprawa systemu ochrony zdrowia jest inwestycją wieloletnią. - Nie naprawimy go przez rok, dwa, a nawet nie przez jedną kadencję - powiedział Szumowski.

O konwencji poinformowały Polska Agencja Prasowa i "Dziennik Gazeta Prawna".

O czym jeszcze była mowa podczas sesji? Jeśli chce zobaczyć nagranie, podczas którego wypowiedzieli, między innymi, prof. Piotr Czauderna z prezydium Rady Społecznej ''Wspólnie dla Zdrowia'', Zofia Małas, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Adam Niedzielski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Urszula Jaworska, prezes zarządu Fundacji Urszuli Jaworskiej i Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, kliknij w: www.facebook.com/pisorgpl/videos/390089324965483. Sesja zdrowotna rozpoczyna się w 57 minucie.

Przeczytaj także: "Minister Szumowski podsumował "Wspólnie dla Zdrowia".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe