Cezary Aszkielowicz/Agencja Gazeta

Tadeusz Jędrzejczyk o ograniczeniu części świadczeń szpitalnych ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Krystian Lurka
|
– Po pierwsze, decyzję o ograniczaniu udzielania niektórych świadczeń podjęto za późno. Po drugie, nie powinna dotyczyć zdecydowanej większości wymienionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń – mówi Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.
Których?

Dyrektor Jędrzejczyk mówi, że nie budzi wątpliwości wstrzymanie endoprotezoplastyki dużych stawów i dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa. Przyznaje za to, że można byłoby dopisać do zaleceń ograniczających część świadczeń otolaryngologicznych, bariatrycznych, okulistycznych, z chirurgii plastycznej i „drobną” ortopedię”.Przypomnijmy, aby minimalizować ryzyko transmisji infekcji COVID-19 i zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitali, Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo.

Zalecenie dotyczy przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki oraz zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, dużych zabiegów torakochirurgicznych, nefrektomii i histerektomii.

Przeczytaj także: „Płatnik zaleca ograniczenie udzielania części świadczeń”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.