Łukasz Cynalewski/Agencja Wyborcza.pl

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka już działa

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: Biuletyn Wielkopolskiej Izby Lekarskiej/Andrzej Piechocki
30 tys. metrów kwadratowych, siedem kondygnacji, dwa tysiące pomieszczeń, 354 łóżka w jednoosobowych pokojach – tak jest w WCZD w Poznaniu, czyli najważniejszej inwestycji samorządu województwa wielkopolskiego, która kosztowała 459 mln zł. Centrum przyjęło już pierwszych pacjentów. W nowoczesnej, specjalistycznej placówce będą leczeni pacjenci do 18. roku życia.
WCZD to inwestycja zrealizowana w Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014–2020 – za jej realizację odpowiedzialna była samorządowa spółka Szpitale Wielkopolski, a generalny wykonawca to Warbud SA. WCZD jest jednym z najnowocześniejszych i największych szpitali pediatrycznych w Polsce. Cel projektu „Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka (szpitala pediatrycznego) wraz z jego wyposażeniem” został precyzyjnie zdefiniowany: „poprawa dostępności i jakości kompleksowej opieki pediatrycznej, zarówno w zakresie podstawowym, jak i specjalistycznym, poprzez utworzenie jednego, nowego obiektu świadczącego kompleksowe usługi leczenia dzieci i młodzieży, w tym również w stanach zagrożenia życia, w pełni przystosowanego do nowych programów medycznych i technik leczenia, spełniającego najwyższe wymagania, normy i przepisy”. Inwestycja miała status priorytetowy dla regionu i samorządu województwa wielkopolskiego.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu przy ul. Wrzoska 1 – budowa rozpoczęła się w październiku 2018 r. – na początku kwietnia przyjęło pierwszych pacjentów. Przeniesione zostały tutaj oddziały z budynków szpitali i poradni specjalistycznych przy ulicach Krysiewicza, Nowowiejskiego, Spornej i rehabilitacji w Kiekrzu.

– To jest naprawdę nowoczesny szpital z absolutnie całą infrastrukturą diagnostyczno-terapeutyczną niezbędną do zaopatrzenia małych Wielkopolan we wszystko, co jest im potrzebne w procesie leczenia. Oddziały łóżkowe są o najwyższym w Polsce standardzie, z pokojami jednoosobowymi, zarówno dla pacjenta, jak i rodziców. Chciałbym, aby ten szpital był także miejscem przyciągającym kadrę lekarską i pielęgniarską. Liczymy w tym zakresie na współpracę z Uniwersytetem Medycznym imienia Karola Marcinkowskiego. Nie ukrywam, że jest to nasza obawa, czy tej kadry w najbliższych latach wystarczy, aby szpital mógł w stu procentach funkcjonować tak, jak byśmy chcieli. W tej chwili liczymy również na transfery z Ukrainy – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, dodając, że „proces inwestycyjny przebiegał bardzo sprawnie, pomimo tego, że po drodze mieliśmy pandemię czy zaburzenia rynku dostaw”. – Bardzo cieszy nas także lokalizacja na gruncie „dzielnicy szpitalnej” – między szpitalem MSW a Szpitalem Wojewódzkim. Dzięki temu mamy pewną synergię tych trzech placówek, lądowisko dla transportu lotniczego – kontynuuje.

– Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka to przede wszystkim poprawa komfortu pobytu pacjentów (maluszków, ale i kilkunastolatków) na oddziałach, w przychodniach specjalistycznych, poprawa warunków pracy personelu. To rzeczywiście fantastyczny szpital. W porównaniu z budynkami, w których poprzednio znajdowały się nasze oddziały dziecięce, to jednak 140 lat różnicy. W nowym miejscu dysponujemy nowoczesnym wyposażeniem, a najnowsze technologie widać w każdym miejscu. Mamy 354 łóżka w pokojach jednoosobowych, a każdy z nich z węzłem sanitarnym. Są na wyposażeniu rozkładane fotele dla rodziców/opiekunów, którzy chcą być przy dziecku 24 godziny na dobę. Do ich dyspozycji pozostają ponadto: sala relaksu, sześć pokoi hotelowych, kilkanaście pokoi do rozmów z lekarzami. Urządzenia i sprzęt medyczny odpowiadają najwyższym standardom, wspierać będą nowoczesną diagnostykę i leczenie naszych pacjentów. Mamy 5 nowoczesnych i zautomatyzowanych sal na bloku operacyjnym, 9, a niebawem 10 oddziałów, kilkanaście poradni specjalistycznych. W drugim półroczu otwarty zostanie Szpitalny Oddział Ratunkowy. W ramach współpracy ze Szpitalem Wojewódzkim, w wymagających tego okolicznościach, będzie on korzystać z pobliskiego lądowiska dla helikopterów. Pośród wielu innych udogodnień – mówi Izabela Marciniak, dyrektor naczelny Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.

– Jest na przykład poczta pneumatyczna, która umożliwia szybki transport materiałów medycznych, dokumentów, wyników badań, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Pod wybrany adres docierają one w tubach w czasie od 20 do 80 sekund. Jakże to ważne, gdy wziąć pod uwagę przestrzeń, jaka jest do pokonania pomiędzy poszczególnymi oddziałami. Proszę sobie wyobrazić, że podczas jednego z pierwszych dyżurów lekarz przemierzył korytarzami szpitala prawie 10 kilometrów. Mamy także w pełni zautomatyzowaną aptekę – system UNITDOS (apteka–robot, który automatycznie będzie rozdzielał leki dla pacjentów). Jest to szpital dziecięcy, więc potrzebujemy do leczenia dużo syropów i innych płynów. I w tym zakresie apteka została również zautomatyzowana, robot z dużych pojemności tworzy odpowiednie mniejsze dawki. Personel biały, administracyjny wraz z personelem gospodarczym Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka liczy ponad 700 osób, a wraz ze Szpitalem Świętej Rodziny, który pozostaje w naszej strukturze Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, około tysiąca – opisuje dyrektor Marciniak.

Szpital został zaprojektowany z podziałem na dwie części: jedna z nich to oddziały łóżkowe, a druga to zespół oddziałów diagnostyczno-ratunkowo-zabiegowych. Oba połączone są w części centralnej wspólną przestrzenią komunikacyjną, z główną klatką schodową i windami. Część tzw. łóżkowa została zaprojektowana na planie litery H, z wąskim traktem, umożliwiającym doświetlenie pokoi po obu stronach ciągów komunikacyjnych. W drugiej części, która stanowi serce szpitala, zaplanowano – na parterze – SOR, diagnostykę obrazową i izbę przyjęć, na najwyższej kondygnacji swoje miejsce ma administracja lecznicy.

Zamieszanie z nazwą
Zastrzeżenia do nazwy Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka zgłosił Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” z Warszawie. Zastrzegł on bowiem, jak się okazuje, nazwę Centrum Zdrowia Dziecka, wobec czego sprawę skierował do sądu. Zawarta przed nim ugoda stanowi, że WCZD może używać tej nazwy do końca tego roku. Jest zatem czas na ustanowienie nowej nazwy, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2023 r.

Artykuł opublikowano w Biuletynie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej 5/2022.

Przeczytaj także: „Nowy szpital dziecięcy w Poznaniu już gotowy”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.