Zamrożony czy pod prądem?

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Krystian Lurka
|
Jeśli dyrektor szpitala do 29 lipca nie złoży oświadczenia w firmie energetycznej obsługującej placówkę, to nie ma "zamrożonej" ceny prądu. Efekt? Być może podwyżka nawet o 70 proc. Jeśli zdąży, ma spokój, do końca 2019 r. będzie płacić według stawki z 30 czerwca 2018 r. Co w 2020 r.? Koniec z "zamrożonymi" cenami dla wszystkich.
Jest to związane z "ustawą prądową". O co chodzi w zmianach? Wyjaśnia Natalia Basałaj, radca prawny z Kancelarii KONDRAT i Partnerzy.

- "Ustawa prądowa" to ustawa z 13 czerwca 2019 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1210) – wyjaśnia Basałaj i dodaje: - A "zamrożenie" cen energii elektrycznej dla wszystkich przedsiębiorców na poziomie cenników bądź taryf obowiązujących 30 czerwca 2018 r. zostało wprowadzone w ustawie z 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2538). To "grudniowa ustawa prądowa". Po co? Aby ograniczyć wzrost cen prądu w 2019 roku.

W czerwcowej ustawie podzielono rok 2019 na dwa półrocza i dwie główne grupy.

– "Zamrożone" ceny energii elektrycznej zostaną utrzymane w 2019 r. wyłącznie dla, między innymi, szpitali, jednostek finansów publicznych, w tym jednostek samorządu terytorialnego oraz uczelni publicznych, a także mikro i małych przedsiębiorców. Dla średnich i dużych przedsiębiorców wyłącznie rozliczenie pierwszego półrocza 2019 r. będzie według cenników bądź taryf z czerwca 2018 r. – wyjaśnia Basałaj.

Prawniczka przypuszcza, że, kiedy w 2020 roku ceny zostaną „odmrożone”, można spodziewać wysokich podwyżek. – I to także dla szpitali i spółek samorządowych – przyznaje Basałaj w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.

Basałaj komentuje częste zmiany przepisów.

- Niepewna sytuacja prawna wpływa negatywnie na stabilizację cen w każdej branży. Przypomnieć zaś należy, że wspomniana "ustawa czerwcowa" jest już drugą w ciągu pół roku nowelizacją ustawy grudniowej, która była zmieniania jeszcze w marcu 2019 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 412). Ponadto, nowelizowane przepisy obejmują tylko ceny w 2019 roku, ale brak jest wytycznych, na jakim poziomie uplasują się te ceny w 2020 roku – podsumowuje Natalia Basałaj.

Jak złożyć „Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej”? Wyjaśnia Ministerstwo Energii na stronie: www.gov.pl/web/energia/komunikat-ministra-energii.

Jeśli chcesz ściągnąć "ustawę prądową", kliknij w: "Ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych".

Przeczytaj także: "Elektryczna pętla wokół szyi dyrektora".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.