Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zator płatniczy w szpitalu

Źródło: Mariusz Jędrzejczak
Autor: Krystian Lurka |Data: 28.06.2019
 
 
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało projekt ustawy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym. Wynika z niego, że wymagany termin realizacji płatności wobec partnerów handlowych to 30 dni, jego przekroczenie skutkuje odsetkami w wysokości 11,5 proc. Łagodniej potraktowano placówki ochrony zdrowia - 60 dni i 9,5 proc. To pozornie dobra wiadomość dla zarządzających zadłużonymi jednostkami.
- Pozornie, bo dyrektorzy nie dlatego nie płacą w terminie kontrahentom, że są złośliwi. Nie płacą, bo nie mają pieniędzy - podkreśla Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

- Dyrektorzy wybierają mniejsze zło. Jeśli pieniędzy jest za mało, a trzeba zapłacić za stale rosnące pensje personelu, faktury za leki, to zawsze będzie to priorytetem. Drugorzędną sprawą pozostają opłaty za wywóz śmieci, sprzątanie i pranie bielizny. Taka jest "logika" zarządzania niedoborem w placówce medycznej. Wie to każdy, kto kiedykolwiek nią zarządzał - podkreśla Jędrzejczak w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia".

- Proponowane regulacje raczej tego nie zmienią. Nie przybędzie bowiem od nich pieniędzy. Mogą natomiast, niestety, podnieść koszty obsługi długu. To, co bowiem do tej pory pozostawało w domenie umowy między partnerami (np. koszty odsetek za opóźnienie i ich ewentualne miarkowanie), będzie regulowane ustawowo. Innymi słowy zamiast pomóc zadłużonym placówkom, może im zaszkodzić. Tym bardziej że, niestety, wiele praktycznych działań resortu (np. ustalanie płac personelu bez pełnej rekompensaty finansowej, zbyt niskie wyceny procedur, np. przeszacowanie hospitalizacji o 2 proc., przy planowanej na bieżący rok inflacji 1,7 proc. itp.) niejako "wpycha" placówki w kłopoty finansowe i płynnościowe. W tych okolicznościach, proponowana regulacja to przykładanie małego plastra do dużej rany - wyjaśnia Jędrzejczak.

Ekspert przyznaje, że dokument wydaje się to być kolejną regulacją, mającą, na ile się da, ograniczać skutki nietrafionych decyzji zarządzających systemem.

Nowe rozwiązanie ma obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Jeśli chcesz ściągnąć projekt, kliknij w: "Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych".

Przeczytaj inne teksty, w których wypowiada się Mariusz Jędrzejczak: "Sieć się rwie" i "Wystawili rachunek, każdy z nas za zdrowie w 2018 r. zapłacił 2534 zł".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe