Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum prywatne

Zgubione miliardy ►

Autor: Krystian Lurka |Data: 26.03.2022
 
 
– Trzymam kciuki, by niewykorzystane przez Narodowy Fundusz Zdrowia 6,5 mld zł zostały znalezione i wykorzystane. Wielu pacjentów czeka na leczenie zgodne z aktualną wiedzą medyczną – wylicza prezes zarządu Public Policy Wojciech Wiśniewski, oceniając plan finansowy NFZ na 2022 r.
– W propozycji nowelizacji planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2022 r. oraz sprawozdaniu z działalności Funduszu za czwarty kwartał 2021 r. jest kilka zaskoczeń – zaczyna prezes Wiśniewski.

– Po pierwsze, okazuje się, że płatnik w 2021 r. nie wydał ponad 10 mld zł zaplanowanych na leczenie zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Te pieniądze powinny trafić do funduszu zapasowego, a tymczasem wiceprezes NFZ Bernard Waśko – 23 marca podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia – powiedział, że fundusz zapasowy wynosi nieco ponad 5 mld zł. Pojawia się pytanie, gdzie są te niewykorzystane pieniądze i dlaczego nie zostały przeznaczone na pomoc chorym? – zastanawia się Wojciech Wiśniewski.

– Druga sprawa – na którą zwróciła uwagę także Anna Kupiecka z Fundacji Onkocafe – to niewykonanie budżetu przeznaczonego na leki – przyznaje ekspert.

– W nowym planie wydatki na podstawową opiekę zdrowotną zwiększyły się o ponad 25 proc., na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną 34 proc., a niewykonanie w lekach przekracza 770 mln zł – podkreśla ekspert w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.

Mowa o tym, że zgodnie ze sprawozdaniem z działalności NFZ za czwarty kwartał 2021 r., nie wydano ponad 770 mln zł, między innymi na programy lekowe, chemioterapię, ratunkowy dostęp do technologii medycznych i na refundację otwartą. Co więcej, również pieniądze będące w dyspozycji Funduszu Medycznego, który miał z założenia finansować niezbędne leczenie dla najbardziej potrzebujących chorych i zapewnić lepszy dostęp do skutecznych leków, nie zostały wykorzystane. Ponad 771 mln zł z funduszu terapeutyczno-innowacyjnego jest zdeponowanych na rachunku Banku Gospodarstwa Krajowego. Informację o tym zapisano w stanowisku opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia na stronie Kancelarii Sejmu. – Łącznie daje to 1,5 mld zł, które nie trafiły do najbardziej potrzebujących pacjentów – wylicza prezes Wiśniewski.

– W związku z tym wydaje się, że informacja o braku możliwości sfinansowania nowych leków w 2022 r., przekazana w Sejmie przez wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, jest nieco na wyrost – ocenia Wojciech Wiśniewski.

– Trzymam kciuki za to, aby te zgubione miliardy – 5 mld i 1,5 mld – zostały znalezione i wykorzystane. Wiele grup pacjentów oczekuje na dostępność świadczeń oraz leczenie odpowiadające aktualnej wiedzy medycznej. Ta kwota powinna zostać w całości oraz niezwłocznie spożytkowana na finansowanie skutecznych technologii lekowych oraz zapewnienie Departamentowi Polityki Lekowej i Farmacji możliwości jak najszybszej poprawy losu chorych. Nie ma tygodnia, aby kolejne grupy pacjentów nie apelowały o zwiększenie dostępu do terapii. Wydaje się, że pieniądze – po raz pierwszy od wielu lat – naprawdę nie powinny być problemem – podsumowuje.

Wypowiedź eksperta w całości do obejrzenia poniżej.Przeczytaj także: „Zmiany w planie finansowym funduszu – więcej o ponad 9,1 mld zł” i „Prezes NFZ o gwarancjach dla uchodźców”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.