Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ziobro: Aborcja "eugeniczna" jest niezgodna z Konstytucją
Źródło: KL, Nasz Dziennik
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 29.05.2018
 
 
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro uznał za niezgodną z Konstytucją tak zwaną aborcyjną przesłankę eugeniczną zawartą w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.
- Takie kluczowe stwierdzenie znalazło się w stanowisku do wniosku posła Bartłomieja Wróblewskiego z PiS do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Ustawą Zasadniczą aborcyjnej przesłanki eugenicznej - podaje "Nasz Dziennik" i cytuje Wróblewskiego: - Opinia prokuratora nie jest elementem koniecznym do podjęcia prac nad wnioskiem przez trybunał, głos Zbigniewa Ziobry, jest dodatkowym wzmocnieniem naszego stanowiska. Argumenty konstytucyjne w tej sprawie są bardzo mocne i wskazują na niekonstytucyjność obowiązujących w Polsce przepisów. Nie widzę możliwości, aby pozostając tylko na płaszczyźnie prawnej, orzeczenie TK mogło być niezgodne z naszym wnioskiem.

- W obszernym uzasadnieniu stanowiska prokurator generalny jednoznacznie wskazuje, że konstytucyjnie chronione wartości takie jak życie i godność człowieka dotyczą także ludzi w prenatalnej fazie rozwoju niezależnie od stanu ich zdrowia. Słabsza ochrona dziecka nienarodzonego, obciążonego istotnymi wadami genetycznymi lub nieuleczalną chorobą wydaje się być uzasadniona jedynie względami eugenicznymi, co jak już powiedziano, nie znajduje umocowania w Konstytucji - informuje "Nasz Dziennik" za dokumentem.

Przeczytaj także: "Wanda Półtawska: Aborcja to nie jest sprawa kobiety, a mężczyzny. Dziecko powstaje impulsem komórki męskiej".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe