Wyślij
Udostępnij:
 
 
MZ

Zmiana zasad kwarantanny to pierwsza decyzja nowego ministra zdrowia

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Autor: Monika Stelmach |Data: 28.08.2020
 
 
Czas kwarantanny zostanie skrócony do 10 dni dla osób, które nie wykazują objawów klinicznych COVID-19. Ta grupa pacjentów nie będzie też musiała przechodzić testów na koronawirusa. Natomiast osoby, u których wystąpią symptomy infekcji SARS-CoV-2, będą traktowane jako podejrzane o zakażenie i zostaną poddane rutynowej diagnostyce.
– Pierwsza ważna decyzja, jaką podjąłem, dotyczy zasad kwarantanny i izolacji. Wprowadzamy zmiany w reakcji na sygnały, które do nas docierają z wielu stron, zarówno od środowiska medycznego, jak i od pacjentów, którym zdarzało się pozostawać w izolacji bardzo długo ze względu na konieczność powtarzania testu – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie standardu WHO, czyli skrócenie izolacji do 10 dni. – Mamy na to dowody m.in. z Norwegii, ale też z praktyki klinicznej, że taki okres izolacji jest bezpieczny i nie spowoduje wielkiego przyrostu ryzyka w stosunku do 14-dniowego okresu kwarantanny – podkreślił Adam Niedzielski.

Drugą nowością w przypadku kwarantanny będzie rezygnacja z prowadzenia testów. Zakończenie izolacji nie będzie uzależnione od konieczności uzyskania wyniku, który wskazywałby na to, że dana osoba nie zaraża. Oznacza to, że osoby, które są na kwarantannie, czyli miały styczność z kimś zakażonym, ale nie miały objawów klinicznych, będą zwalniane z kwarantanny automatycznie po 10 dniach.

– Do tej pory trzeba było uzyskać dwukrotnie negatywne wyniki, dlatego ten proces się przedłużał. Ze względu na postęp wiedzy, lepsze zrozumienie mechanizmów zachodzących w trackie infekcji oraz ustalenie okresu zakażania można było zaproponować nowe kryteria zwalniania z kwarantanny. Uznaliśmy, że w kwarantannie, przy braku objawów, nie ma potrzeby robienia badań. Zmiany te pozwolą na zlikwidowanie wydłużania kwarantanny w nieskończoność – stwierdził Adam Niedzielski.

Zdaniem ministra zdrowia testy są ważnym zagadnieniem w kontekście przygotowania do drugiej fali pandemii. Wyjaśnił, że ta decyzja ma związek z przygotowaniem infrastruktury na to, co będzie się działo jesienią, kiedy można się spodziewać zwiększonej liczby zachorowań.

– Musimy mieć przygotowaną infrastrukturę, aby wykonywać badania tam, gdzie one są niezbędne. Testujemy przede wszystkim osoby z objawami klinicznymi COVID -19 – dodał Niedzielski.

Adam Niedzielski zapowiedział też, że co czwartek będą się odbywały spotkania ekspertów, podczas których zostanie omówiony stan epidemiologiczny w kraju. Poza ministrem zdrowia będzie w nich uczestniczył wiceminister resortu Waldemar Kraska, a także m.in. główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas, dyrektor NIZP-PZH Grzegorz Juszczyk oraz krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.