Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko demencji

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 05.08.2022
 
 
Zanieczyszczenie powietrza może przyspieszać rozwój demencji i spadek zdolności poznawczych u osób starszych – ostrzegają eksperci rządowi z Wielkiej Brytanii, cytowani przez „The Guardian”. Przyczyną jest wpływ zanieczyszczeń na układ krążenia i przepływ krwi do mózgu.
–Brytyjski komitet badający medyczne skutki zanieczyszczeń powietrza (Committee on the Medical Effects of Air Pollutants) opublikował raport po zapoznaniu się z prawie 70 badaniami analizującymi wpływ emisji zanieczyszczeń na mózg człowieka – pisze w artykule omawiającym publikację dziennik „The Guardian”.

Z raportu wynika, że zanieczyszczenie powietrza może przyspieszać spadek zdolności poznawczych i jest czynnikiem ryzyka wystąpienia demencji u osób starszych. Eksperci wyjaśniają, że jest to spowodowane tym, że zanieczyszczenia, które dostają się do układu krążenia, negatywnie wpływają na przepływ krwi do mózgu.

– Konsekwentnie przeanalizowane dane epidemiologiczne wskazują na związek między przewlekłym narażeniem na działanie zanieczyszczeń powietrza a zaburzeniem zdolności wzrokowo-przestrzennych, a także pogorszeniem zdolności poznawczych i zwiększonym ryzykiem demencji – twierdzą autorzy dokumentu.

Dodają, że wyniki różnych badań nie wskazują jednoznacznie, które zanieczyszczenia mogą mieć największy wpływ na takie skutki zdrowotne. Zaznaczają też, że rezultaty są zróżnicowane w odniesieniu do innych domen poznawczych, takich jak funkcje wykonawcze, koncentracja, pamięć, mowa i łagodne zaburzenia poznawcze. Badania neuroobrazowe wykazują związek między ekspozycją na zanieczyszczenia a zanikiem istoty białej mózgu.

Według danych brytyjskiej National Health Service ok. 850 tys. osób w Wielkiej Brytanii zmaga się z demencją. Prognozuje się, że do 2025 r. liczba ta wzrośnie do miliona, a do 2050 r. do dwóch milionów.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.