Jakub Włodek/Agencja Gazeta

Czy ktoś fałszuje liczbę wykonywanych testów?

Udostępnij:
Oskarża się rządzących o to, że raportowana liczba przypadków wirusa SARS-CoV-2 jest regulowana. Co na to minister zdrowia Adam Niedzielski? – O tym, ile wykonuje się w Polsce testów, w przeważającej mierze decyduje liczba zleceń wystawianych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Gdzie tu miejsce na działania moje czy rządu? – pyta szef resortu.
– Wpis ministra Niedzielskiego na Twitterze o stabilizacji sytuacji wywołał poruszenie. Pojawiają się zarzuty, że raportowana liczba przypadków jest regulowana odgórnie – że wystarczy zmniejszyć liczbę testów, aby koronawirusowy wykres „wypłaszczał się” – komentuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak odnosi się do tego Adam Niedzielski?

Twierdzi, że podważana jest wiarygodność każdej przekazywanej informacji. Mówi, że każde słowo trzeba na wszystkie sposoby wyjaśniać, żeby nie pozostawić miejsca do tworzenia teorii spiskowych.

– O tym, ile mamy wykonywanych w Polsce testów, w przeważającej mierze decyduje liczba zleceń wystawianych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Im więcej pacjentów objawowych zgłasza się do przychodni czy na teleporadę, tym więcej jest testów. Gdzie tu miejsce na działania moje czy rządu? – pyta minister Niedzielski i wylicza, że na początku września wykonywano około 20 tys. testów na dobę, a w weekendy – 10–15 tys.

– Nowa, wprowadzona przeze mnie strategia testowania dała nam przeskok do 60 tys., a osiągaliśmy nawet ponad 80 tys. To odzwierciedlenie aktywności lekarzy rodzinnych, do których trafiają pacjenci z objawami. Liczba badań w naszym systemie jest świadectwem aktywnych przypadków. Skoro do lekarzy idzie mniej osób z objawami, to robi się mniej testów. Tu nie ma odgórnego ustawiania fluktuacji. To absurdalny zarzut, wynikający z nieznajomości systemu – komentuje Niedzielskie w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Przeczytaj także: „Testy antygenowe i PCR – dlaczego nie można mówić o wyższości jednych nad drugimi”, „Zaszczepią wszystkich pełnoletnich Polaków”, „Część osób jest całkowicie odporna na SARS-CoV-2”, „COVID-19, czyli pogrobowiec hiszpanki” i „A co, gdyby prof. Flisiak był ministrem zdrowia?”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.