Janusz Cieszyński: Planujemy rozszerzyć pilotaż e-recepty

Udostępnij:
- Trwa pilotaż e-recepty w Siedlcach i Skierniewicach. Ministerstwo zdrowia chce go rozszerzyć także o Krynicę Górską - poinformował wiceminister Cieszyński.
Od maja e-recepty są wydawane w ramach programu pilotażowego w sześciu placówkach, to jest czterech w Siedlcach i dwóch w Skierniewicach. - Rozmawiamy z kolejnym miastem, z Krynicą Górską. Planujemy rozszerzyć zakres pilotażu. Chcielibyśmy, aby ruszył tam we wrześniu, ale rozmowy na ten temat dopiero się rozpoczęły. Najważniejszy jest spokój, czekamy, jaka jest gotowość aptek i świadczeniodawców - powiedział Cieszyński. O sprawie poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Cieszyński pytany o pierwsze tygodnie realizacji pilotażu, wiceminister ocenił, że wygląda to obiecująco.

- Mamy stały przyrost wystawionych i zrealizowanych recept. To jest to, na co liczyliśmy. Nie wszystko idzie różowo, ale problemy i wyzwania, które się pojawiają, udaje nam się na bieżąco rozwiązywać i wyciągać wnioski, które przydadzą się, kiedy rozwiązania będą obowiązkowe i będą działać w całej Polsce" - powiedział. Dodał, że problemy, jak to bywa z programami informatycznymi, pojawiają się na styku różnych systemów. Dlatego robimy pilotaż i zaczynamy od rozwiązania na niewielką skale - powiedział Cieszyński i podał, że w ramach pilotażu e-recepty wystawia 27 lekarzy z około 150, którzy mają taką możliwość. Rekordzista wystawił dotychczas ponad 300 e-recept. Wiceminister podał, że zrealizowano ponad 1,1 tys. recept elektronicznych.

Pilotaż e-recept formalnie ruszył w lutym br. W kwietniu podłączono do systemu wybrane apteki i placówki medyczne, a w maju wystawiono pierwsze e-recepty. Jesienią planowane jest wdrażanie kolejnych aptek, przychodni i szpitali oraz wypracowanie docelowego rozwiązania ogólnopolskiego. Od stycznia 2020 r. recepty maja być obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej. Doświadczenia innych krajów pokazują, że wprowadzenie elektronicznych recept przynosi oszczędności dzięki zmniejszeniu liczby pomyłek, podniesieniu bezpieczeństwa pacjentów, ograniczeniu biurokracji i uszczelnieniu obrotu lekami.

Przeczytaj także: "Cieszyński: Dzięki P1 w systemie pojawi się 700 milionów złotych".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.