II ZJAZD POLSKIEGO TOWARZYSTWA ORTOPEDII DZIECIĘCEJ

 

POZNAŃ, 23.05.2024 - 25.05.2024

MIEJSCE ZJAZDU: NOVOTEL POZNAŃ CENTRUM (PLAC ANDERSA 3, POZNAŃ)
Program w wersji do druku
23
maja
Czwartek
15:00
Rejestracja uczestników
15:00 - 16:00
Zebranie Zarządu Polskiego Towarzystwa Ortopedii Dziecięcej
SALA DUBLIN
16:00 - 18:00
Kurs: Niestabilność stawu rzepkowo-udowego: jak ja to robię, tips and tricks
SALA BARCELONA
(Wymagana osobna rejestracja na kurs)
KLIKNIJ TUTAJ, ABY SIĘ ZAREJESTROWAĆ


Wykładowcy
dr hab. n. med. Bartłomiej Kowalczyk
dr n. med. Michał Walczak
dr n. med. Jarosław Feluś
dr hab. n. med. Piotr Janusz
16:00
Dynamiczna rekonstrukcja MPFL - Jak ja to robię
16:15
Klasyczna rekonstrukcja MPFL - Jak ja to robię
16:30
Odtworzenie balansu aparatu wyprostnego - Jak ja to robię
Wykładowca
dr n. med. Jarosław Feluś
16:45
Procedura Langenskiold’a – Jak ja to robię
Wykładowca
dr n. med. Michał Walczak
17:00
Zaburzenie osi i zaburzenia torsyjne - Jak ja to robię
Wykładowca
dr hab. n. med. Bartłomiej Kowalczyk
17:15
PANEL EKSPERTÓW - ANALIZA PRZYPADKÓW
Wykładowcy
dr n. med. Jarosław Feluś
dr hab. n. med. Bartłomiej Kowalczyk
18:00 - 19:00
Przerwa
19:00 - 20:00
Uroczyste otwarcie Zjazdu
MIEJSCE: TEATR POLSKI, ul. 27 Grudnia 8/10, Poznań
Powitanie uczestników i zaproszonych gości
19:30 - 20:00
Wykład inauguracyjny: Moje spojrzenie na ortopedię dziecięcą na przestrzeni lat
20:00 - 21:00
Wystąpienia zaproszonych gości
24
maja
Piątek
8:30 - 8:35
Otwarcie
8:35 - 10:30
Sesja I
Trendy w ortopedii dziecięcej
8:35 - 9:00
Wykład wprowadzający: Nowoczesne techniki i technologie w ortopedii i rehabilitacji dziecięcej

Referaty naukowe (5 min. prezentacja + 3 min. dyskusja)
9:00
Jednoczesne, wielopoziomowe leczenie operacyjne zaburzeń chodu z następową Robotycznie Wspomaganą Rehabilitacją – wyniki leczenia
Marek Jóźwiak, Beata Adamczak, Zaid Al Schakarchi
9:08
Leczenie uszkodzeń chrząstki wzrostowej z użyciem autologicznego przeszczepu chondrocytów
Ryszard Tomaszewski, Łukasz Wiktor, Karol Pethe, Jacek Kler, Urszula Żmuda, Mateusz Porębski
9:16
Rola użycia nawigacji fluoroskopowej (3D) w leczeniu kostniaka kostnawego metodą termoablacji (RFA) u młodocianych pacjentów
Szymon Wałejko, Justyna Napora, Agata Kreńska, Tomasz Mazurek
9:24
Zastosowanie biowchłanialnych cementów kostnych w leczeniu torbieli kostnych
Boguslaw Rydzak, Maciej Bielak, Karolina Bielak, Michał Rydzak
9:32
Stawy biodrowe u pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni – raport 2024
Magdalena Ratajczyk, Marek Jóźwiak, Radosław Rutkowski, Agnieszka Stępień, Maria Grochowska, Paweł Małecki, Katarzyna Kotulska-Jóźwiak
9:40
Ocena zmian funkcjonalnych kolana oraz zmiany budowy nasady bliższej kości piszczelowej i dalszej kości udowej po stosowaniu epifizjodezy okołokolanowej
Kornelia Pruchnik-Witosławska, Krzysztof Małecki
9:48
Zastosowanie perfuzyjnego MRI w diagnostyce choroby Perthesa
Marek Synder, Marek A. Synder, Błażej Pruszczyński, A. Borowski
9:56
Czy naprawdę potrzebujemy gipsu biodrowego w leczeniu spastycznej choroby stawu biodrowego?
Marek Jóźwiak, Maciej Kasprzyk, Aleksander Koch
10:04
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego u dzieci w leczeniu dolegliwości bólowych i deficytów funkcjonalnych stawu
Jan Szymczak, Maciej Idzior, Łukasz Woźniak, Aleksander Koch
10:12
Wyzwania i postępy w leczeniu rekonstrukcyjnym stawu biodrowego po resekcjach guzów kości u dzieci z pierwotnymi złośliwymi guzami kości
Bartosz Pachuta, Wojciech Jasica, Iwona Malesza, Krzysztof Bronowicki, Agnieszka Szymborska, Anna Zelwiańska, Tomasz Walenta
10:20
Osteochodritis disscens kolana – leczenie operacyjne przy użyciu implantów biowchłanialnych
Ryszard Bielak, Maciej Bielak, Karolina Bielak, Michał Rydzak
10:30 - 11:00
Przerwa na kawę
SALA AMSTERDAM
10:30 - 11:00
Wykład sponsorowany firmy
Leczenie wrodzonych deformacji kończyn u dzieci z zastosowaniem TSF Smart
SALA PARIS
dr n. med. Szymon Pietrzak
11:00 - 13:00
Sesja II
Nowoczesne techniki w leczeniu rekonstrukcyjnym i wydłużaniu kończyn u dzieci
11:00 - 11:30
Tibial nonunion with bone loss in children
dr Daniele Pili, prof. Maurizio A. Catagni 
Referaty naukowe (5 min. prezentacja + 3 min. dyskusja)
11:30
Early experience of femoral lengthening with the FITBONE nail in adolescents
Bartosz Musielak, Aubrey Franco, Robert N Green, Stephen Giles, Sanjeev Madan, James A. Fernandes
11:38
Wydłużanie kości długich z użyciem śródszpikowych prętów magnetycznych w wieku nastoletnim. Doniesienia wstępne
Łukasz Zbirek, Bartłomiej Kowalczyk
11:46
Ocena własnych wczesnych wyników wydłużania kończyn dolnych z użyciem magnetycznych gwoździ śródszpikowych
Paweł Bilski, Michał Czerwiec, Daniel Szyjduk
11:54
Wydłużanie i korekcja osi goleni z zastosowaniem aparatów heksapodalnych – analiza dokładności korekcji
Łukasz Stępniak, Milud Shadi, Tomasz Kotwicki
12:02
Przedstawienie metody i ocena wyników leczenia pacjentów z młodzieńczym złuszczeniem głowy kości udowej operowanych osteotomią klinową szyjki kości udowej wg Fish’a
Szymon Wałejko, Justyna Napora, Paulina Skrzypińska, Krzysztof Kolarz, Tomasz Mazurek
12:10
Choroba Trevora – czy jesteśmy w stanie uratować zdeformowany staw?
Aleksander Koch, Jan Szymczak, Milud Shadi, Pawel Koczewski, Bartosz Musielak, Marek Jóźwiak
12:18
Ocena wyników rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) u młodocianych z minimalnym 3-letnim okresem obserwacji
Jacek Beczkowski, Kryspin Niedzielski, Wojciech Stelmach, Krzysztof Małecki
12:26
Wyniki leczenia pacjentów przed zakończeniem wzrostu z uszkodzeniem ACL – technika rekonstrukcji all-inside
Oliwer Sygacz, Andrzej Ciszewski, Szymon Stec, Rafał Kreft, Łukasz Matuszewski
12:34
Jakość życia pacjentów z ciężką postacią aplazją strzałki po operacji SUPER Ankle
Milud Shadi, Eliza Kortus, Piotr Janusz, Tomasz Kotwicki
12:42
Koalicja stępu i bolesna stopa płasko-koślawa. Korekcja zniekształcenia jako alternatywa dla resekcji
Marek Napiontek
12:50
Leczenie niedorozwoju palców ręki nieunaczynionym przeszczepem paliczków stopy
Leszek Kaczmarek
13:00 - 14:00
Przerwa na lunch

13:00 - 14:00
SESJA LUNCHOWA
Warsztat sponsorowany firmy
Programowanie korekcji deformacji przy użyciu systemu heksapod Orthex
SALA LONDYN
13:00 - 14:00
SESJA LUNCHOWA
Warsztat sponsorowany firmy

Robotics in pediatric spine surgery SALA DUBLIN
Dr Alexandru Thiery
14:00 - 15:30
Sesja III
Nowoczesne techniki w chirurgii kręgosłupa u dzieci
14:00 - 14:30
Novel techniques in pediatric spine surgery
prof. Carol-C. Hasler
Referaty naukowe (5 min. prezentacja + 2 min. dyskusja)
14:30
Vertebral Body Tethering: pierwsze obserwacje a optymalizacja wskazań.
Tomasz Kotwicki, Sławomir Zacha, Wiktor Urbański, Bartosz Kruk, Krzysztof Kołtowski, Paweł Główka, Piotr Janusz
14:37
Ostateczna fuzja po operacji skoliozy „przyjaznej wzrostowi” – porównanie tradycyjnych prętów rosnących i prętów rosnących sterowanych magnetycznie
Tomasz Potaczek, Barbara Jasiewicz, Anna Danielewicz, Michał Latalski
14:44
Zastosowanie magnetycznych prętów rosnących MAGEC w leczeniu pacjentów ze skoliozą o wczesnym początku
Aleksander Szwed, Bartosz Kruk, Jowita Biernawska, Sławomir Zacha
14:51
Direct Vertebral Rotation (DVR) Does Not Improve Clinical and Radiological Results Compared to Differential Rod Contouring (DRC) in Patients Treated Surgically for Idiopathic Scoliosis
Wiktor Urbanski, Anis Kokaveshi, Krzysztof Kołtowski
14:58
Czy warto operować skoliozę u dzieci z deformacją nerwowo-mięśniową? Ocena satysfakcji z leczenia dwóch grup pacjentów.
Michał Latalski, Anna Danielewicz, Tomasz Potaczek, Paweł Grabala, Barbara Jasiewicz, Marek Fatyga, Grzegorz Satarobrat
15:05
Czy stężenie białka c-reaktywnego w surowicy może być przydatne w wykrywaniu wczesnego zakażenia miejsca operowanego po operacji skoliozy idiopatycznej lub nieidiopatycznej?
Maria Czubak-Wrzosek, Mateusz Żebrowski, Jarosław Czubak, Marcin Tyrakowski
15:12
Gorsetowanie seryjne w leczeniu skolioz o wczesnym początku
Tomasz Potaczek, Sławomir Duda, Jakub Adamczyk, Barbara Jasiewicz
15:19
Złamania kręgosłupa szyjnego u dzieci. Epidemiologia. Leczenie.
Łukasz Wiktor, Ryszard Tomaszewski, Jacek Kler, Karol Pethe, Urszula Żmuda
15:30 - 16:00
Przerwa na kawę
SALA AMSTERDAM
15:30 - 16:00
Wykład sponsorowany firmy
Machine-vision-guided spine surgeries
SALA PARIS
16:00 - 17:30
Sesja IV
Urazy i ich powikłania u dzieci
Referaty naukowe (5 min. prezentacja + 3 min. dyskusja)
16:00
Wyniki leczenia pacjentów po pierwszorazowym zwichnięciu rzepki z uszkodzeniem chrzęstno -kostnym przy pomocy śrub biokompresyjnych.
Oliwer Sygacz, Andrzej Ciszewski, Szymon Stec, Rafał Kreft, Łukasz Matuszewski
16:08
Ocena wyników leczenia złuszczeń nasady dalszej kości piszczelowej w materiale własnym.
Daniel Szyjduk, Paweł Bilski
16:16
Ocena własnych wyników leczenia operacyjnego złamań obojczyków u dzieci śródszpikowym, gwintowanym prętem tytanowym.
Sebastian Jaszczuk, Szymon Chrześcijan
16:24
Wyniki leczenia zachowawczego złamań bliższego końca kości ramiennej ze znacznym przemieszczeniem u nastolatków.
Adam Daniel, Tomasz Mazurek
16:32
Złamania główki kości ramiennej u młodzieży. Studium 7 przypadków leczonych metodą otwartej repozycji ze stabilizacją wewnętrzną z użyciem pionów bioresorbowalnych.
Łukasz Wiktor, Ryszard Tomaszewski, Jacek Kler, Karol Pethe, Urszula Żmuda
16:40
Uszkodzenie ścięgna prostownika długiego kciuka jako powikłanie operacyjnego leczenia złamań trzonów kości przedramienia u dzieci – analiza występowania w materiale własnym.
Dorota Hanf-Osetek, Marek Mroczka, Sławomir Snela
16:48
Uszkodzenie nerwu promieniowego w złamaniach trzonu kości ramiennej u dzieci, częstość występowania, postępowanie.
Łukasz Wiktor, Ryszard Tomaszewski, Jacek Kler, Karol Pethe, Urszula Żmuda
16:56
Uszkodzenia nerwu łokciowego w przebiegu złamania końca dalszego kości ramiennej u dzieci – analiza leczenia operacyjnego.
Ewa Kowalów, Michał Górecki, Piotr Czarnecki, Leszek Romanowski, Viktor Gałęcki, Jędrzej Jabłoński, Mikołaj Lewandowski
17:04
Leczenie złamań trzonów kości przedramienia za pomocą śródszpikowych prętów biowchłanialnych.
Piotr Buchcic, Maciej Małolepszy, Błażej Pruszczyński, Andrzej Borowski
17:12
Ocena częstości występowania powikłań leczenia złamań trzonów kości przedramienia elastycznymi prętami śródszpikowymi u dzieci i młodzieży.
Szymon Stec, Michał Wilczyński, Rafał Kreft, Oliwier Sygacz, Andrzej Ciszewski, Łukasz Matuszewski
17:20
Kliniczna i radiologiczna ocena wyników leczenia operacyjnego w zaburzeniach zrostu kości łódeczkowatej u dzieci i młodzieży.
Piotr Koschel, Leszek Kaczmarek, Piotr Czarnecki
17:30 - 18:30
Walne Zebranie członków Polskiego Towarzystwa Ortopedii Dziecięcej
19:00 - 00:00
Kolacja koleżeńska (PORT SOŁACZ)
Spotkanie niefinansowanie ze środków firm innowacyjnych zrzeszonych w Izbach POLMED oraz MedTech Polska i INFARMA
REJESTRACJA
25
maja
Sobota
8:00 - 9:00
Sesja V
Sesja studencka
Referaty naukowe (5 min. prezentacja)
8:00
Rekonstrukcja zastarzałego uszkodzenia ścięgna zginacza długiego kciuka (FPL) u nastolatka – opis przypadku.
Dominika Miazga, Oliwer Sygacz, Szymon Stec, Andrzej Ciszewski, Łukasz Matuszewski
8:05
Posteriori dislocation of the sternoclavicular joint – case study of a 17-year-old patient.
Wissam Khalaf, Oliwer Sygacz, Andrzej Ciszewski, Szymon Stec, Łukasz Matuszewski
8:10
Zastosowanie dostępu przezszyjkowego w leczeniu chrzestniaka zarodkowego zlokalizowanego w bliższym końcu kości udowej.
Zuzanna Adamek, Bartosz Antonik, Aleksander Koch
8:15 - 8:20
Dyskusja
8:20
Osteochondritis dissecans – przypadek kliniczny 14-letniego pacjenta z dużym fragmentem chrzęstno-kostnym.
Aleksandra Skorupa, Oliwer Sygacz, Szymon Stec, Andrzej Ciszewski, Łukasz Matuszewski
8:25
Osteochondritis dissecans – aspekty, na które warto zwrócić uwagę.
Aleksandra Skorupa, Szymon Stec, Oliwer Sygacz, Łukasz Matuszewski, Andrzej Ciszewski
8:30
Dynamika zmian wykładników stanu zapalnego po operacji skoliozy idiopatycznej.
Konrad Karpezo, Piotr Niemczuk, Paweł Główka
8:35
Dyskusja
8:40
Zakażenie stawu kolanowego jako powikłanie po artroskopowej rekonstrukcji ACL – opis przypadku.
Dominika Miazga, Oliwer Sygacz, Szymon Stec, Andrzej Ciszewski, Łukasz Matuszewski
8:45
Czy można rzetelnie ocenić zakres ruchu stawu kolanowego w trakcie porady telemedycznej?
Marcelina Ochowiak, Natalia Sobkowiak, Agata Mazana, Patryk Wiliński, Piotr Janusz
8:50
Wpływ korzystania z telefonu komórkowego na dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego.
Daria Łukasiewicz, Marta Wiśniewska, Martyna Nieczysta, Monika Cherek
8:55
Dyskusja
9:00 - 10:00
Sesja VI: Sesja w języku angielskim
(tematy wolne)
9:00 - 9:25
Wykład wprowadzający: Gait Analysis in CP Child
Prof. Bruno Dohin
Referaty naukowe (5 min. prezentacja + 3 min. dyskusja)
9:25
Tap or not to tap prior to pedicle screw insertion – the real benefit or waste of time? Clinical prospective cohort study in adolescent idiopathic scoliosis patients.
Wiktor Urbanski, Krzysztof Kołtowski, Anis Kokaveshi
9:33
Novel approach for closed femoral shortening osteotomy with deformity correction using reverse planning and retrograde surgical technique
Bartosz Musielak, James Fernandes
9:41
Minimally invasive hallux valgus correction in children and adolescents
Marcin Zgoda, Kenneth David-West
9:49
What is the most reliable method of measuring lower limb alignment in young children?
Jędrzej Tschurl, Piotr Janusz, Milud Shadi, Eliza Kortus, Tomasz Kotwicki
10:00 - 10:20
Przerwa na kawę
SALA AMSTERDAM
10:20 - 10:45
Spotkanie z Mistrzem
Rozmowa z rodzicami dziecka z wadą wrodzoną

10:45 - 11:45
SESJA VII: Mini-sympozjum: Najczęstsze wady wrodzone ręki u dzieci

Moderatorzy
dr n. med. Piotr Czarnecki
10:45 - 10:50
Czy znasz najczęstsze wady wrodzone ręki? – quiz

Wykładowca
lek. Piotr Koschel
10:50 - 11:00
Klasyfikacja i częstość występowania wad wrodzonych ręki

11:00 - 11:10
Leczenie rekonstrukcyjne wad wrodzonych kciuka

11:10 - 11:15
Stabilizacja hipoplastycznego kciuka

11:15 - 11:25
Problemy po stronie łokciowej ręki

Wykładowca
dr n. med. Piotr Czarnecki
11:25 - 11:35
Palcozrost prosty i złożony

Wykładowca
lek. Michał Harasymczuk
11:35 - 11:40
Dyskusja
11:40 - 12:00
Przerwa na kawę
12:00 - 14:30
SESJA VII: Tematy wolne
od godziny 13.00 dostępny bufet lunchowy
Referaty naukowe (5 min. prezentacja + 2 min. dyskusja)
12:00
Analiza częstości występowania schorzeń narządu ruchu i kręgosłupa oraz wad postawy u dzieci z zespołem Ehlersa-Danlosa
Marta Jokiel, Katarzyna Kozłowska, Aleksandra Bartkowiak-Graczyk, Anna Madziewicz, Jędrzej Tschurl, Łukasz Stępniak, Leszek Romanowski
12:07
Metoda Masquelet’a w leczeniu przewlekłego, infekcyjnego zapalenia kości przedramienia u dzieci i dorastających z wykorzystaniem systemu RIA
Waldemar Przybysz, Kamil Kołodziejczyk, Rafał Garlewicz, Jarosław Czubak
12:14
Wyniki stabilizacji hipoplastycznego kciuka typu Blauth IIIB przy użyciu nieunaczynionego stawu międzypaliczkowego bliższego z palca stopy jako alternatywna rekonstrukcja w przypadku nieakceptowania policyzacji
Michał Górecki, Piotr Czarnecki
12:21
Dobowa zmienność wysokości ciała u dzieci i młodzieży ze skoliozą idiopatyczną z kątem Cobba powyżej 45°
Paweł Kosik, Marcin Tyrakowski, Dariusz Czaprowski
12:28
Obraz radiologiczny stawów biodrowych u dziewczynek z zespołem Retta
Hanna Tryniszewska, Tomasz Potaczek, Barbara Jasiewicz
12:35
Leczenie operacyjne dużych (powyżej 40 st.) neurogennych przykurczów stawów kolanowych i powikłania z tym związane
Paweł Flont, Wojciech Stelmach, Piotr Sobczuk, Krzysztof Małecki
12:42
Wpływ symetrycznej epifizjodezy z zastosowaniem płytek ósemkowych na wzrost kości długich kończyn dolnych u dzieci
Konrad Grochowski, Jan Szneider, Jarosław Czubak
12:49
Talus verticalis – wyniki leczenia metodą Dobbsa
Piotr Buchcic, Maciej Małolepszy, Błażej Pruszczyński, Andrzej Grzegorzewski, Andrzej Borowski
12:56
Przydatność artrografii oraz USG w ocenie złamań okolicy łokcia u małych dzieci. Prezentacja 2 przypadków i przegląd literatury
Adam Daniel, Szymon Wałejko, Tomasz Mazurek
13:03
Wybrane obwodowe transfery nerwowe w obrębie przedramienia i ręki przy wysokim uszkodzeniu nerwu pośrodkowego lub łokciowego u dzieci - techniki operacyjne oraz doświadczenia własne
Michał Górecki, Piotr Czarnecki, Leszek Romanowski
13:10
Epidemiologia wypadków tatrzańskich u dzieci i młodzieży w latach 2015-2023
Barbary Jasiewicz, Wojciech Kącki, Łukasz Migiel
13:17
Czy ustawienie kręgosłupa i miednicy w płaszczyźnie strzałkowej może być przyczyną bólu w wybranych patologiach kręgosłupa u dzieci? - przegląd literatury
Maria Czubak-Wrzosek, Patryk Wrzosek, Mateusz Żebrowski, Marcin Tyrakowski
13:24
Czy zaburzenia metabolizmu kostnego odpowiadają za powstawanie choroby Scheuermanna?
Anna Danielewicz, Michał Latalski, Monika Kusz, Sławomir Dresler, Grzegorz Starobrat
13:31
Zaburzenia homeostazy wybranych pierwiastków wywołane zabiegami ortopedycznymi u dzieci leczonych z powodu złamań kości długich z użyciem stabilizacji wewnętrznej
Grzegorz Starobrat, Kacper Sowa, Anna Danielewicz, Ireneusz Sowa, Magdalena Wójciak, Sławomir Dresler, Michał Latalski
13:38
Wieloodłamowe złamanie przynasady bliższej k. łokciowej. Wyniki leczenia operacyjnego
Eva Semaskevic, Bartosz Gawliński, Agnieszka Łabuć, Iryna Kolosova
13:45
Osteotomia wyrostka przedniego kości piętowej z rozpórka – radiologiczna ocena wyników leczenia
Mateusz Majdan, Szymon Pietrzak, Waldemar Przybysz, Jarosław Czubak
13:52
Postępująca deformacja kręgosłupa po resekcji łagodnych guzów śródrdzeniowych rdzenia kręgowego u dzieci – czynniki ryzyka, przegląd piśmiennictwa. Prezentacja 3 przypadków
Sławomir Zacha
13:59
Jak będę wyglądać po operacji skoliozy? Porównanie wyników skali TAPS przed i po leczeniu operacyjnym pacjentów z młodzieńczą skoliozą idiopatyczną
Patryk Wiliński, Katarzyna Politarczyk, Tomasz Kotwicki
14:10
Uwagi końcowe, nagrody za najlepsze prace, zaproszenie na 2025, zakończenie zjazdu