Jakub Porzycki/Agencja Wyborcza.pl

Aborcja legalna, dostępna i bezpieczna ►

Udostępnij:
– Spełniamy nasze obietnice – stwierdziła posłanka Koalicji Obywatelskiej Monika Rosa, informując o projekcie ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży.
24 stycznia do Sejmu wpłynął projekt ustawy grupy posłów Koalicji Obywatelskiej w sprawie aborcji – tego samego dnia na Twitterze posłanka Monika Rosa z KO opublikowała wideo, w którym pochwaliła liberalizację prawa.

– Aborcja w Polsce musi być legalna, dostępna i bezpieczna. O to walczyłyśmy na ulicach i dlatego jako Koalicja Obywatelska składamy projekt ustawy dający nam poczucie bezpieczeństwa – w którym zapisano, że do dwunastego tygodnia kobieta będzie mogła zdecydować, czy przerwać ciążę. Spełniamy nasze obietnice – stwierdziła Monika Rosa w nagraniu opublikowanym na Twitterze.Co w projekcie?
W projekcie zapisano prawo do przerwania ciąży w pierwszych dwunastu tygodniach jej trwania. Ponadto – możliwość aborcji możliwe po upływie dwunastu tygodni, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety, występuje duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także, gdy zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
W przepisach podano, że przerwanie ciąży może być dokonane w podmiocie leczniczym lub poza nim.

Do reprezentowania wnioskodawców projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie upoważniono posłanki Monikę Rosę i Monikę Wielichowską.

Przeczytaj także: „Szczegóły ustawy aborcyjnej” i „Tabletki dzień po będą dostępne od ręki”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.