Wyślij
Udostępnij:
 
 
Wikipedia

Anders Tegnell przyznał, że szwedzki sposób na koronawirusa był błędny

Autor: Krystian Lurka |Data: 04.06.2020
 
 
– Zbyt wiele osób zmarło, Szwecja powinna zrobić więcej, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa na wczesnym etapie – stwierdził Anders Tegnell, lekarz specjalizujący się w chorobach zakaźnych i państwowy epidemiolog Szwecji odpowiedzialny za strategię kraju, który – w przeciwieństwie do większości państw europejskich – przyjął liberalny model walki z pandemią SARS-CoV-2.
W Szwecji otwarte pozostały szkoły, restauracje i sklepy, jedynie zalecano mieszkańcom, by unikali kontaktów społecznych i pracowali z domu. To poskutkowało tym, że kraj ma najwyższą śmiertelność na świecie w przeliczeniu na milion mieszkańców. 31 maja – według danych serwisu Our World in Data – wynosiła 5,7 na milion mieszkańców dziennie, podczas gdy w Wielkiej Brytanii było to 3,58, a we Włoszech wskaźnik spadł do 1,43.

W kwietniu i w maju Anders Tegnell krytykował restrykcyjne zamykanie życia społecznego i gospodarczego pozostałych krajów Europy.

3 czerwca zmienił zdanie – wtedy Sveriges Radio wyemitowało rozmowę z Tegnellem, podczas której lekarz zgodził się z prowadzącym, że liczba ofiar w Szwecji jest zbyt wysoka. – Gdybym wiedział o COVID-19 tyle, ile dzisiaj, to strategia kraju byłaby w pół drogi między tym, co uczyniła Szwecja i co zrobiła reszta świata. Dobrze byłoby wiedzieć dokładnie, co zamknąć, by lepiej powstrzymać rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 – stwierdził epidemiolog. I dodał, że Szwecja powinna była podjąć więcej działań, które powstrzymałyby rozprzestrzenianie się koronawirusa.

O sprawie poinformowała także „Gazeta Wyborcza”.

Przeczytaj także: „Jak Szwecja broni się przed koronawirusem?”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe