Wyślij
Udostępnij:
 
 

Bogusławski: Koszty pośrednie związane z chorobą Leśniowskiego-Crohna to rocznie 140 mln zł

Źródło: KL, Forum Ekonomiczne w Krynicy
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 06.09.2018
 
 
- Choroba Leśniowskiego-Crohna to obciążenie zdrowotne, ale i finansowe. W okresach zaostrzenia choroby pacjenci nie są w stanie pracować zawodowo. Koszty pośrednie, które są związane z tą chorobą, ponoszone przez państwo, to rocznie około 140 milionów złotych - mówi Stefan Bogusławski, prezes zarządu PEX PharmaSequence, w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia".
- Z chorobą Leśniowskiego-Crohna związane są koszty pośrednie utraconej produktywności osób, które cierpią z jej powodu. Wynikają one głównie z trwałej niezdolności do pracy lub częstych nieobecności w miejscu zatrudnienia. Wysokość utraconej produktywności to około 3,5 tysięcy złotych w okresie zaostrzenia choroby. Więc ci ludzie, którzy mogliby wytwarzać dochód narodowy, usługi i produkty, nie robią tego. Oceniamy, że całkowita strata dla gospodarki w skali rocznej to około 140 mln zł. To bardzo znacząca suma przy relatywnie niedużej grupie osób cierpiących na tę chorobę, około 10 tys. – powiedział Stefan Bogusławski.

Rozmowa Krystiana Lurki ze Stefanem Bogusławskim do obejrzenia poniżej:

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.