Wyślij
Udostępnij:
 
 
Szczepan Cofta/Skpp.edu.pl

Cofta o koncentracji podmiotów medycznych

Źródło: Menedżer Zdrowia/Szczepan Cofta
Autor: Krystian Lurka |Data: 09.04.2020
 
 
- Zmiany w polskim szpitalnictwie powinny się odbywać na zasadzie koncentracji podmiotów. Tylko to może przynieść wymierne efekty zarówno finansowe, jak i organizacyjne – pisze Szczepan Cofta, przewodniczący Polskiej Unii Szpitali Klinicznych, dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, w „Menedżerze Zdrowia”. - Poza tym, nic złego się nie stanie po znaczącej modyfikacji działalności wielu szpitali powiatowych, zwłaszcza usytuowanych w niedalekiej odległości – dodaje ekspert.
Komentarz dr. hab. med. Szczepana Cofty, przewodniczącego Polskiej Unii Szpitali Klinicznych i dyrektora Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu:
- Obywatelską powinnością jest systemowe podejście do kwestii racjonalnego wykorzystania zasobów ochrony zdrowia. Odpowiedzialność spoczywa na wszystkich uczestniczących w systemie.

Projektowanie działań zmierzających do optymalizacji działalności podmiotów powinno być rozpatrywane na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze na płaszczyźnie specjalizacji, biorąc pod uwagę zasoby kadrowe, sprzętowe i lokalowe poszczególnych szpitali.

Należałoby zdiagnozować podmioty referencyjne w danej dziedzinie i w te o najwyższej referencji przede wszystkim inwestować środki finansowe. Po drugie zmiany powinny się odbywać na zasadzie koncentracji podmiotów. Tylko koncentracja działalności może przynieść wymierne efekty zarówno finansowe, jak i organizacyjne.

Obecnie mamy do czynienia z różnymi organami założycielskimi. Nie jestem przekonany, czy to właśnie powiaty powinny być organami założycielskimi dla szpitali. Dobro systemu ochrony zdrowia może bowiem pozostawać w pewnej sprzeczności z interesem powiatu. Odpowiedzialność przekracza ramy powiatu, właśnie w kontekście niezbędnej specjalizacji i koncentracji. Wyżej wskazane działania, czyli koncentracja i specjalizacja, spowodowałyby niestety konieczność zakwestionowania wpływów poszczególnych grup interesariuszy, co wymaga dużej odwagi przy podejmowaniu decyzji. Jedynie działania wykraczające poza interes partykularny mogą przynieść wymierne efekty w kontekście interesu publicznego.

Podsumowując – nic złego się nie stanie po znaczącej modyfikacji działalności wielu szpitali powiatowych, zwłaszcza usytuowanych w niedalekiej odległości.

Komentarz Szczepana Cofty pochodzi z „Menedżera Zdrowia” numer 1-2/2020. Czasopismo można zamówić na stronie: www.termedia.pl/mz/prenumerata.

Przeczytaj także: „Dopasujmy się”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe