Wyślij
Udostępnij:
 
 
Rafał Malko/Agencja Gazeta

Czauderna o CAR-T i ABM

Źródło: Do Rzeczy
Autor: Krystian Lurka |Data: 20.11.2019
 
 
Pierwsze kliniki, które będą mogły w Polsce stosować metodę leczenia limfocytami CAR-T, wkrótce otrzymają akredytację. - Nastąpi to dzięki technologiom oferowanym przez firmy farmaceutyczne, a tymczasem większość dużych krajów stworzyła laboratoria, które opracowują własne linie CAR-T cells - komentuje prof. Piotr Czauderna, prezes Agencji Badań Medycznych.
- Leczenie jednego pacjenta oferowane przez firmę to koszt rzędu nawet pół miliona dolarów, a jeśli CAR-T cells są stworzone we własnych laboratoriach koszty są nawet dziesięć razy niższe. Ponadto ta terapia – bardzo skuteczna w niektórych beznadziejnych stanach nowotworowych – powoduje wiele skutków ubocznych, dlatego niezbędne są osoby i ośrodki, które potrafią prowadzić takie leczenie - mówi Czauderna w rozmowie z „Do Rzeczy”.

Czauderna przyznaje, że ABM mogłaby się przyczynić do wystymulowania rozwoju tych dziedzin w Polsce.

Przykład?

- Poprzez niekomercyjne badania kliniczne. To ważne nie tylko z punku widzenia badań naukowych, ale przede wszystkim z punktu widzenia szans dla pacjentów - wyjaśnia ekspert.

Przeczytaj także: „Prof. Czauderna: Chciałbym, abyśmy dzięki ABM dostali Nagrodę Nobla”, „Czauderna mianował Berezowskiego” i „Prof. Czauderna o tym, jak oddłużyć placówki ochrony zdrowia”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe