Wyślij
Udostępnij:
 
 
MZ

Do 100 tys. zł odszkodowania za powikłania poszczepienne

Źródło: MZ
Autor: Monika Stelmach |Data: 12.01.2021
 
 
– Aby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, zaproponowaliśmy rozwiązanie polegające na stworzeniu Funduszu Kompensacyjnego. Wysokość świadczenia, jeśli dojdzie do hospitalizacji, będzie wynosiła od 10 tys. do 100 tys. zł., w zależności od długości czasu leczenia – zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Świadczenia z Funduszu obejmą na początku osoby, które miały wykonane szczepienia ochronne przeciw COVID-19 przeprowadzane po 26 grudnia 2020 r., u których wystąpiły działania niepożądane tj. konieczna była hospitalizacja przez co najmniej 14 dni. Do drugiej grupy uprawnionych do skorzystania z odszkodowania należeć będą pacjenci, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny i wystąpiła konieczność hospitalizacji.

Niedzielski zaznaczył, że niepożądane odczyny poszczepienne występują stosunkowo rzadko. Definiuje się je jako zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki.

– Do tej pory zaszczepiono przeciw COVID-19 ponad 250 tysięcy osób. Z raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Inspekcji Sanitarnej wynika, że w Polsce mieliśmy do tej pory w przypadku jedynie 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 miały charakter łagodny, cztery poważny i jeden ciężki – i ta jedna osoba mogłaby zostać zakwalifikowana do odszkodowania – powiedział Adam Niedzielski.

Minimalne odszkodowanie w przypadku hospitalizacji 14-dniowej to 10 tys. zł. Kwota rośnie do 100 tys., jeśli leczenie przedłuży się albo dojdą kolejne elementy. Kryteria będą opisane w specjalnej tabeli.

Minister zdrowia zaznaczył, że finansowanie funduszu w pierwszym okresie, kiedy dotyczy świadczenia kompensacyjnego związanego ze szczepieniem COVID-owym, będzie pochodziło ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie COVID-19.

Adam Niedzielski zapowiedział, że w przyszłości będzie funkcjonowało to jako osobna instytucja.

– Od roku 2022, kiedy obejmiemy tym rozwiązaniem wszystkie szczepienia ochronne, wtedy będzie to finansowane, ten fundusz kompensacyjny, już nie tylko ze środków COVID-owych, ale również z wpłat producentów, którzy będą rejestrowali swoje produkty – dodał Adam Niedzielski.

Dysponentem funduszu będzie rzecznik praw pacjenta.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe