Naczelna Izba Lekarska

Forum o jakości: Liczy się to, że każdy ma szansę przedstawić swoją rację

Udostępnij:
Ponad 50 osób uczestniczyło w zainicjowanej przez Naczelną Izbę Lekarską debacie o nowej formule ustawy o jakości. – To bardzo ważna i potrzebna dyskusja. Zgłoszono już około 50 postulatów, a to początek dialogu, który mamy szansę prowadzić. Niestety, nie da się nie zauważyć nieobecności ministra zdrowia. Zwyczajnie szkoda – podkreślali organizatorzy.
– Przepisy dotyczące prawdziwej jakości i prawdziwego bezpieczeństwa powinny powstać we współpracy i w dialogu decydentów ze środowiskami pacjentów i profesjonalistami medycznymi – wskazywał Łukasz Jankowski, prezes NRL, w trakcie konferencji prasowej, która towarzyszyła pierwszemu spotkaniu Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta, odbywającemu się 10 maja w siedzibie NIL.

Poniżej nagranie z konferencji.Podkreślono, że mimo nieobecności na spotkaniu ministra Adama Niedzielskiego na moment pojawił się wiceminister zdrowia Piotr Bromber i rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

– Wiadomo już, że zapisy ustawy o jakości znajdą się w dwóch projektach ustaw: część będzie w projekcie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, a część w ustawie o jakości. Pierwszy z nich zgłosi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Józefa Szczurek-Żelazko, która w poprzednim głosowaniu wstrzymała się od głosu. Drugi zgłosi poseł Czesław Hoc – przypomniano.

Wiadomo też, że poza tymi rozwiązaniami prawnymi znajdzie się system kompensacji szkód bez orzekania o winie – no fault, którego idea zostanie poddana odrębnej dyskusji. W tym celu minister zdrowia Adam Niedzielski powołał 9 maja złożony z ekspertów specjalny zespół, który zajmie się opracowaniem stosownych rekomendacji.

Nieoficjalnie przekazano również, że zaraz po tym, gdy pojawią się dwa projekty poselskie ustawy o jakości, Ministerstwo Zdrowia, mimo że nie ma takiego obowiązku, przekaże je przedstawicielom zawodów medycznych do wglądu.

Prawie 50 postulatów, a to dopiero początek
Uczestnicy forum odnieśli się również do trwającej dyskusji.

– Mamy za sobą 2,5 godziny obrad. Okazało się, że to dopiero początek dyskusji. W tak krótkim czasie pojawiło się niemal 50 postulatów dotyczących jakości. Dla nas to jest bardzo ważne, bo pokazało nie tylko ogromne zainteresowanie, ale też olbrzymią energię, jaka powstaje w środowisku wokół jakości w ochronie zdrowia – mówił prezes Jankowski.
– Warto zwrócić uwagę na te głosy w dyskusji, które wskazują, jak ważne jest to, że mamy szansę rozmawiać, że każdy ma możliwość wypowiedzieć swoje zdanie – podkreślił.

– Szkoda jednak, że tak późno i że jest to wymuszone tym, co dzieje się na zewnątrz. Równocześnie muszę podkreślić, że wykorzystujemy szansę, którą dostajemy od Ministerstwa Zdrowia, szansę na podjęcie dialogu, na poważne podejście do problemu – ocenił prezes Jankowski.


– Umówiliśmy się, że to nie będzie jedno spotkanie, ale czeka nas wielomiesięczna praca nad uzyskaniem jakości w ochronie zdrowia – dodał.

Zdanie to podzieliła Grażyna Cebula-Kubat, przewodnicząca OZZL.
– Poproszono nas, żeby to forum nie zakończyło się po jednym czy dwóch spotkaniach. Uważamy, że to jest bardzo dobra inicjatywa. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni, że wszyscy – organizacje pacjenckie, pracodawcy i lekarze – czekali, żebyśmy coś takiego jak cykliczne spotkania forum dotyczące jakości i bezpieczeństwa organizowali – wskazała.

Prezes Jankowski zapewnił też, że Naczelna Rada Lekarska będzie reprezentowana w ministerialnym zespole dotyczącym no fault. – Choć nie było to z nami konsultowane i dowiedzieliśmy się o powstaniu tej grupy z mediów, to oczywiście będziemy współpracować. W skład zespołu ma wejść wiceprzewodniczący NRL i dwóch członków – mówił.

Bezpieczeństwo pacjenta i kadr medycznych
Jacek Krajewski, szef Porozumienia Zielonogórskiego, zwrócił z kolei uwagę, jak ważny jest fakt, że określony został pewien kształt tego, jak powinniśmy mówić o jakości.

– Wiele zgłoszonych w trakcie dzisiejszego spotkania postulatów świadczy o wielkiej wiedzy środowiska, o tym, jak dużo ma do powiedzenia, jakie ma doświadczenie, pojęcie o tym, co jest niezbędne, żeby dobrze służyć w sumie dość choremu społeczeństwu – mówił Krajewski, dodając, że „w toczącej się dyskusji nie pomija się bezpieczeństwa pacjenta, a wręcz stawia na pierwszym miejscu, nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie wykonywania zawodu i jakości”.

– Jakość i bezpieczeństwo pacjenta to sfery, które się przenikają. Nie mówimy o czymś nieokreślonym, ale o pomiarze, efektach oraz o wyniku, który ostatecznie uzyskujemy w postaci oceny przez pacjenta naszych działań – zaznaczył.

Podkreślił, że „z dyskusji wynika jasno, że na jednym spotkaniu się nie skończy”.

– Być może zaraz po tym, gdy zostanie nam przedstawiony projekt ustawy, będzie konieczność pracy w węższych zespołach nad konkretnymi jego rozwiązaniami. Dzięki temu eksperci szybciej wskażą najpilniejsze sprawy wymagające poprawek – tłumaczył.

Przekazał również, że „w trakcie forum dyskutowano także o zdarzeniach niepożądanych”.
– Z informacji, które przekazał wiceminister Bromber wynika, że wymóg zgłaszania zdarzeń niepożądanych zostanie utrzymany, ale będzie wymieniony w ustawie jako rozwiązanie oparte na wewnętrznym systemie, bez tworzenia rejestru – wyjaśnił.

Miał być dialog, a ministra zabrakło
Szef Porozumienia Rezydentów OZZL Sebastian Goncerz wskazał natomiast, że „rekomendacje, badania i fora ekspertów istnieją od lat, a nowe przepisy legislacyjne, które są tworzone, nie powinny ich pomijać”.

– Powinniśmy dbać, by te rekomendacje zostały zawarte w nowych rozwiązaniach – mówił.

Zwrócił również uwagę, że „w tak ważnym spotkaniu nie dało się nie zauważyć nieobecności ministra zdrowa Adama Niedzielskiego”.

– Zwyczajnie szkoda, że minister nie mógł się pojawić i usłyszeć, co mamy do powiedzenia. Dobrze, że na moment pojawił się wiceminister Piotr Bromber i szef RPP Bartłomiej Chmielowiec. Niestety, byli zbyt krótko, żeby wszystkie wnioski usłyszeć – wskazał.

Przeczytaj także: „Co z ustawą o jakości i systemem no fault?””Ustawa o jakości przepadła. Co dalej?”„To oni odrzucili ustawę o jakości”„Ustawa o jakości – jeśli nie drzwiami, to oknem”„Nie antagonizujmy – rozmawiajmy”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.