Łukasz Widziszowski/WOŚP

Grali z głową

Udostępnij:
W 2021 r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod hasłem „Finał z głową” zbierała pieniądze na zakup sprzętu laryngologicznego, otolaryngologicznego i diagnostycznego. Z powody pandemii COVID-19 przedsięwzięcie było inne niż dotychczasowe – odbywało się głównie w internecie.
Dlaczego laryngologia i otolaryngologia?

– Ostatni raz graliśmy dla tych dziedzin trzynaście lat temu. Wtedy kupiliśmy między innymi nasofiberoskopy, zestawy do endoskopowych operacji nosa i zatok oraz inhalatory ultradźwiękowe. Dostawaliśmy sporo sygnałów od dyrektorów szpitali, że ten sprzęt już się zużył. Stąd decyzja, by w tym roku, podczas 29. edycji, ponownie wesprzeć laryngologię i otolaryngologię. Wpływają do nas już pierwsze wnioski o konkretny sprzęt – mówił Jerzy Owsiak, prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – Mamy segregatory pełne próśb od placówek, by pomóc im wyposażyć oddziały – dodał.

W 2021 roku WOŚP poinformowała, że zamierza kupić:
– zestawy endoskopów laryngologicznych,
– endoskopy giętkie,
– zestawy endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych,
– egzoskopy,
– lasery diodowe,
– nawigacje optyczne otylaryngologiczne,
– koblatory do operacji migdałków,
– aparaty USG i RTG,
– kardiomonitory,
– lampy czołowe,
– lampy operacyjne,
– polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego.

Owsiak w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” podkreślił, że WOŚP nie jest po to, by zastępować państwo w dziedzinie służby zdrowia, ale by mu pomagać.

– Reagujemy na ewidentne błędy, ale nie jesteśmy od wszystkiego i nie mamy takich ambicji. Ciągłe kryzysy wynikają z tego, że od 30 lat Polska nie ma szczęścia do polityków, czyli osób, od których zależy to, jak funkcjonuje państwo, w tym służba zdrowia. Nigdy nie było pomysłu, jak zorganizować ten system, a potem zabrakło odwagi, by zreformować to, co z niego zostało. Przez cały czas są tylko próby załatania, ciągła prowizorka. W efekcie mamy coraz bardziej skuteczne metody leczenia i coraz lepszy sprzęt oraz system, który jest skonstruowany tak, że pacjenci nie są w stanie z tego postępu skorzystać – przyznał prezes Owsiak.

Ile pieniędzy zebrano?

Informacje o tym – a także więcej o finale WOŚP – znajdują się na stronie internetowej: www.wosp.org.pl.

Przeczytaj także: „Owsiak zebrał 186 133 610 zł”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.