Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Groźniejszy koronawirus czy grypa? Odpowiada prof. Gut

Źródło: Gazeta Wyborcza
Autor: Krystian Lurka |Data: 28.02.2020
 
 
- Chociaż bardziej boimy się koronawirusa, to groźniejsza jest grypa. Tylko w ostatnich dwóch tygodniach w Polsce zachorowało na nią ponad 215 tys. osób, a osiem zmarło. Na koronawirusa na razie nie zachorował nikt - mówi wirusolog prof. Włodzimierz Gut. - W przypadku Polski śmiertelność z powodu koronawirusa to na razie zero procent – dodaje ekspert.
- Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznaje, że kwestia czasu jest to, że w Polsce pojawi się pierwszy potwierdzony chory - przypomina „Gazetą Wyborczą” i pyta, czy Polska jest na to przygotowana.

- Wiemy, co robić. Zasady wytycza ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, mamy międzynarodowe rekomendacje – odpowiada prof. Gut.

Jak wirusolog ocenia zagrożenie koronawirusem?

- Sytuacja jest dość stabilna. Wygląda na to, że w Chinach epidemia zaczyna przygasać. Sam wirus jest słabszy niż te, z którymi mierzyliśmy się w ostatnich latach – przyznaje prof. Gut.

Przeczytaj także: „Co wiemy o wirusie z Wuhan? Eksperci wyjaśnili podczas debaty redakcyjnej Kuriera Medycznego” i „Sprawdzą, jak jesteśmy chronieni przed zagrożeniem epidemiologicznym”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe