Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jak kupować leki, by nie przepłacać? Apteka online czy tradycyjna? Gdzie warto kupować w czasach pandemii?

Redaktor: |Data: 27.07.2020
 
 
Leki to produkty, które kupuje każdy z nas, bez względu na wiek. Zdecydowanie częściej z aptek korzystamy w okresie jesienno-zimowym, kiedy to „łapią nas” przeziębienia czy grypa. Wyjątkowa sytuacja, jaką jest epidemia koronawirusa sprawiła, że nie tylko wzrosło zapotrzebowanie na leki, ale przełożyło się również ono na podwyżkę cen, którą każdy z nas odczuł na własnej skórze. Wiele osób straciło pracę, nic więc dziwnego, że zaczęliśmy poszukiwać oszczędności podczas codziennych zakupów, w tym także podczas wizyt w aptece. Jak więc radzić sobie z zakupami w trudnych czasach pandemii? Gdzie kupować tańsze leki? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Tańsze leki – jak oszczędzać na zakupach w aptece?

W przypadku leków na receptę, już podczas wizyty u lekarza, można poprosić o przepisanie tańszego leku. Okazuje się bowiem, że w przypadku znacznej większości chorób możliwe jest zapisanie tańszych odpowiedników leku o porównywalnej skuteczności. Można także poprosić farmaceutę o tańszy zamiennik, jednak w przypadku dopisku "NZ" (czyli nie zamieniać)  zmuszony on jest wydać nam dokładnie taki lek, o którym mowa na recepcie. 

Warto również wspomnieć o lekach refundowanych, czyli. takich, które można kupić w niższej cenie lub otrzymać je nawet za darmo. Lista takich leków jest jednak ściśle określona przez Ministerstwo Zdrowia. Dotyczy to także środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Jeśli chodzi o leki bez recepty, warto także śledzić promocyjne gazetki, dzięki którym uda nam się zaoszczędzić, a przy okazji zrobić zapasy na tzw. czarną godzinę.

 Zobacz także: „Jak wzmocnić swoją odporność na zakażenia”

Apteka online – nowoczesność i bezpieczeństwo

Sklepy internetowe już od dłuższego czasu cieszą się niegasnącą popularnością. Koronnym argumentem jest zdecydowana oszczędność czasu – zamówiony towar zostaje dostarczony pod nasze drzwi, a my możemy w tym czasie zająć się innymi rzeczami. Nie inaczej jest w przypadku aptek internetowych. Większość z nich oferuje darmową wysyłkę przy większym zamówieniu, co oznacza, że możemy zrobić hurtowe zakupy dla całej rodziny. Apteka internetowa Wapteka.pl posiada szeroki wachlarz produktów OTC, suplementów diety oraz wszelkie produkty dedykowane przyszłym mamom oraz ich pociechom. Robiąc tam zakupy, bez problemu  wyposażymy także swoją apteczkę – zarówno podręczną jak i samochodową – we wszelkiego rodzaju opatrunki i plastry. Polskie prawo nie dopuszcza do sprzedaży wysyłkowej leków na receptę, co stanowi tak naprawdę jedyny minus. Dopuszczalne jest ich zamówienie lub rezerwacja, jednak konieczny jest ich odbiór osobisty.

Czy zakupy w aptece stacjonarnej to już przeżytek?

Nie pozostawia wątpliwości, że z aptek stacjonarnych częściej korzystają osoby starsze, którym ciężko przestawić się na nowinki technologiczne, jakimi są zakupy przez internet. Ponadto, przeważnie przychodzą one z receptą, którą można zrealizować na miejscu. Minusem tej sytuacji jest bardzo duże zróżnicowanie cenowe i o ile ma to też miejsce w przypadku aptek internetowych, o tyle w tym przypadku wymusza to na nas niejednokrotnie spacer po cały mieście. Plusem jest jednak fakt, że apteki stacjonarne w wielu przypadkach są czynne całą dobę, co nieraz ratuje nas na przykład w przypadku nagłego bólu zęba, kiedy potrzebujemy silnego leku przeciwbólowego. Wiele osób boi się również kupować niektóre produkty przez internet z obawy o nieznane pochodzenie. Wystarczy jednak wybierać sprawdzone źródła, gdyż apteki internetowe powstały w odpowiedzi na realne potrzeby społeczeństwa w dobie XXI wieku.

Zakupy w czasach pandemii

Pandemia COVID-19 spowodowała kryzys gospodarczy na całym świecie, a my jako społeczeństwo musieliśmy nauczyć się żyć w nowej, trudnej do zrozumienia rzeczywistości. W większości firm wprowadzono pracę zdalną aby ograniczyć kontakty międzyludzkie w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wirusa. W celu zachowania bezpieczeństwa większość z nas zdecydowała się na robienie zakupów w sklepach internetowych. W początkowej fazie pandemii, to właśnie apteki przeżywały istne oblężenie, ze względu na masowe wykupywanie leków przeciwwirusowych oraz środków ochrony osobistej. Ograniczona została także liczba osób, które mogą przebywać na danej powierzchni, co oznaczało długie kolejki przed drzwiami aptek. W takich momentach zbawienna okazała się możliwość zamówienia medykamentów oraz innych niezbędnych produktów online. Zamówione produkty można było otrzymać dosłownie pod drzwi, korzystając z bezpiecznej, bezkontaktowej formy przesyłki. Pomimo, że z czasem zostały zniesione najbardziej rygorystyczne obostrzenia, warto w dalszym ciągu korzystać z możliwości zakupów przez Internet. Apteka Wapteka.pl w swoim asortymencie posiada między innymi rękawice nitrylowe, jednorazowe maseczki oraz płyny do dezynfekcji rąk a także powierzchni użytkowych. Są to produkty niezbędne, które w obecnej sytuacji każdy z nas powinien posiadać w domu. Ponadto, oprócz standardowych specyfików dostępnych bez recepty, znajdziemy tam również  sprzęt medyczny, m.in. termometry, ciśnieniomierze czy inhalatory.

W trosce o zdrowie nasze i naszych najbliższych, a szczególnie osób starszych, warto pomóc im zaznajomić się z ofertą internetowych aptek. Niejednokrotnie trafimy tam na ciekawe promocje, co pozwoli przeznaczyć zaoszczędzoną kwotę na inne wydatki. Ten niewielki gest może oszczędzić nie tylko czyjeś zdrowie, a w skrajnych przypadkach, być może nawet życie.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe