Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Jednogłośnie w Senacie – w sprawie Funduszu Kompensacyjnego

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: Senat
Senatorowie opowiedzieli się za utworzeniem Funduszu Kompensacyjnego, ale zaproponowali poprawki do ustawy – między innymi zniesiono obowiązek uiszczania opłaty za wniesienie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego.
Senatorowie – ponownie – rozmawiali o przepisach przewidujących utworzenie Funduszu Kompensacyjnego dla osób, które z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych trafią do szpitala na okres nie krótszy niż 14 dni lub doznają wstrząsu anafilaktycznego po szczepieniu i będą z tego powodu poddani obserwacji do 14 dni na oddziale szpitalnym, SOR lub w izbie przyjęć. Regulacja dotyczy odczynów, które wystąpiły po szczepieniu przeciw COVID-19 od początku ich wykonywania, jak również po szczepieniach obowiązkowych przyjętych od 1 stycznia 2023 r.

Za nowelizacją ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw wraz z poprawkami głosowało – 16 grudnia – 98 senatorów, czyli wszyscy obecni na sali.

Jakie zmiany?
Poprawki przewidują między innymi, że o odszkodowanie z Funduszu Kompensacyjnego będą mogły się ubiegać nie tylko – jak postanowił Sejm – osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 i ci, u których wystąpi ciężki NOP po szczepieniach obowiązkowych, ale również osoby po szczepieniach zalecanych. W nowelizacji zapisano również, aby odszkodowania przysługiwały nie tylko za NOP wymienione w ChPL.

Kolejna zmiana przyjęta przez senatorów to możliwość składania wniosku o odszkodowanie przez internet. Przyjęto również poprawkę znoszącą opłatę za wniosek. Ustawa w wersji sejmowej przewiduje opłatę 200 zł – waloryzowaną o wskaźnik inflacji.

Poprawkami Senatu zajmie się Komisja Zdrowia, a następnie Sejm.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.