Wyślij
Udostępnij:
 
 
OZZPiP

Jesteśmy zawiedzeni i rozczarowani – mówią protestujący medycy po spotkaniu z wiceministrem zdrowia

Źródło: OZZPiP
Autor: Monika Stelmach |Data: 24.09.2021
 
 
Druga tura rozmów przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia nie przyniosła kompromisu. – Ze strony rządu nadal nie padły żadne konkretne propozycje – twierdzą medycy.
W czwartek 23 września po południu zakończyło się drugie już spotkanie protestujących medyków z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Rozmowy z wiceministrem Piotrem Bromberem w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie nie przyniosły jednak porozumienia. Komitet strajkowy zapowiada kontynuację protestu.

Po spotkaniu Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia wydał komunikat.

Oświadczenie protestujących medyków:
Jesteśmy zawiedzeni i rozczarowani po kolejnym już spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Spotkanie miało służyć wypracowaniu drogi realizacji postulatów, których celem jest poprawa sytuacji w publicznej ochronie zdrowia.

Ze strony rządu nadal nie padły żadne konkretne propozycje. Dodatkowo materiały przesłane wczoraj przez ministra zdrowia zawierają błędy merytoryczne.

„Kosmiczna” kwota wzrostu kosztów, o której często i chętnie mówi minister zdrowia, przykładowo zawiera także obecnie wypłacane wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia, a więc jest sztucznie zawyżona. Nazywając rzecz po imieniu – to niestety jest zwykła manipulacja.

Mamy poczucie, że rozmowy są przeciągane, a przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia grają na zwłokę. Jakość przygotowania merytorycznego przedstawicieli ministra zdrowia także pozostawia wiele do życzenia: brak odpowiedzi na pytania, materiały z wyliczeniami są niepełne, dane wynikają z obliczeń na podstawie zablokowanych hasłem i ukrytych formuł w plikach, itp. Błędy są oczywiste. Na przykład w wyliczeniach kosztów wzrostu wynagrodzeń wzięto pod uwagę wszystkich dentystów, z których blisko 90 procent nie pracuje w publicznym systemie ochrony zdrowia.

Powinniśmy zintensyfikować dialog. Zaproponowaliśmy kolejne spotkanie już 24 września oraz wprowadzenie po 2 neutralnych obserwatorów z każdej strony, którzy – jako osoby niezaangażowane w protest – będą mogli ocenić jakość i tempo negocjacji. Niestety, propozycja spotkania jutro została odrzucona, a obecność obserwatorów zewnętrznych poddana w wątpliwość.

Nadal deklarujemy pełną gotowość do rozmów i współpracy, aby w końcu nastały zmiany na lepsze w publicznej ochronie zdrowia dla wszystkich Polek i Polaków. Wracamy do „białego miasteczka”. Pacjenci i medycy dalej czekają na skuteczne rozwiązania dla zdrowia rodaków, których rząd RP dotąd nie zaproponował.


Kolejne spotkanie zaplanowano na wtorek 28 września.


 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe