Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Konsultacje społeczne zarządzenia w sprawie zniesienia limitów w AOS

Autor: Krystian Lurka |Data: 11.02.2020
 
 
Opublikowano projekt nowelizacji zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie zmian w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Chodzi o zlikwidowanie od 1 marca limitów na pierwsze wizyty u neurologów, kardiologów, ortopedów i endokrynologów oraz zwiększenie wyceny świadczeń w tych specjalizacjach. Konsultacje trwają do 24 lutego.
NFZ zamierza płacić za wszystkie pierwsze porady kardiologów, neurologów i endokrynologów i za wszystkie wizyty ze wskazań nagłych w zakresie ortopedii i traumatologii ruchu. Płatnik ureguluje należność wykazaną przez świadczeniodawcę w zestawieniu niezależnie od wielkości kontraktu z funduszem.

- Rozliczanie zgodnie z rzeczywistym wykonaniem powinno zmotywować świadczeniodawców do poprawy dostępności we wskazanych dziedzinach medycyny – zapisano w uzasadnieniu projektu.

Skorygowano wycenę punktową świadczeń w związku z ponoszonymi przez świadczeniodawców rosnącymi kosztami, będącymi pochodną wzrostu ogólnych kosztów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej

Wzrost ma wynieść 17 proc. od 1 lipca 2020 roku i kolejnych 10 proc. od 1 stycznia 2020 roku, i dotyczyć wszystkich wizyt we wskazanych w zarządzeniu specjalizacjach. NFZ uzasadnia wzrost wyceny rosnącymi kosztami ponoszonymi przez świadczeniodawców.

Koszt zniesienia limitów na porady pierwszorazowe i wzrostu wyceny szacuje się na 300 mln zł w 2020 roku i 850 mln zł w 2021 roku.

Jeśli chcesz ściągnąć projekt, kliknij w: „Projekt nowelizacji zarządzenia prezesa NFZ w sprawie zmian w AOS”".

Opinie i uwagi do projektu zarządzenia można przesyłać do 24 lutego 2020 r., na adres: sekretariat.dsoz@nfz.gov.pl wpisując w tytule maila „uwagi AOS”.

Przeczytaj także: „Specjalista od marca przyjmie bez kolejki” i „Niedzielski o limitach w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe