Wyślij
Udostępnij:
 
 
PAP/StrefaGwiazd/Marcin Kmieciński

Lekarze POZ powinni zajmować się chorymi o łagodnym przebiegu COVID-19

Autor: Krystian Lurka |Data: 25.09.2020
 
 
– W imieniu specjalistów chorób zakaźnych proszę o natychmiastowe wycofanie obowiązku kierowania przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej niemal wszystkich pacjentów z dodatnim wynikiem genetycznym w kierunku SARS-CoV-2 do oddziałów chorób zakaźnych. To blokuje izby przyjęć i paraliżuje oddziały zakaźne – apeluje do ministra zdrowia prof. Robert Flisiak, prezes PTEiLCZ.
– Napór chorych skąpoobjawowych lub wręcz bezobjawowych, którym lekarze POZ zlecają badania RT-PCR, uniemożliwił hospitalizację osób faktycznie wymagających leczenia – twierdzi prof. Flisiak. Ekspert zapowiada, że dojdzie do nasilenia już i tak dużej frustracji personelu oddziałów zakaźnych. – Konsekwencją będą już sygnalizowane mi wypowiedzenia specjalistów chorób zakaźnych, a w najlepszym wypadku zamknięcia izb przyjęć z powodu zapełnienia oddziałów – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Prof. Flisiak prosi ministra, by opiekę nad chorymi o łagodnym przebiegu choroby sprawowali lekarze POZ.

– Lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jest w Polsce dziesiątki tysięcy, a nas kilkuset. Zrzucenie na nas odpowiedzialności za to, co jest obowiązkiem POZ, to mam nadzieję tylko błąd, który zaraz zostanie naprawiony – podkreśla prof. Flisiak.

Przeczytaj także: „Prof. Flisiak: Wirus już tak nie zabija. Bo ci, którzy „mieli” umrzeć, już umarli”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe