Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

List specjalistów chorób zakaźnych – proszą o możliwość weryfikacji szczepień

Źródło: Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 28.11.2021
 
 
– Apelujemy o podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi umożliwiającymi kontrolowanie przez pracodawców posiadania przez pracowników Unijnego Certyfikatu COVID i podejmowanie stosownych działań w obrębie zakładów pracy – zwracają się członkowie zarządu głównego PTEiLChZ w piśmie do polityków. To jeden z czterech punktów dokumentu.
Członkowie zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych piszą do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

– My, specjaliści chorób zakaźnych, członkowie zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, którzy od niemal dwóch lat leczymy chorych z COVID-19, w związku z olbrzymią liczbą odnotowywanych zachorowań i zgonów spowodowanych COVID-19, ograniczeniem dostępu do opieki zdrowotnej pacjentom z innymi chorobami oraz niepewnością związaną z pojawianiem się nowych wariantów wirusa, apelujemy o realizację czterech punktów – zaczynają list i wyliczają.

Po pierwsze – podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi umożliwiającymi kontrolowanie przez pracodawców posiadania przez pracowników Unijnego Certyfikatu COVID i podejmowanie stosownych działań w obrębie zakładów pracy.

Po drugie – rozpoczęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi ograniczającymi dostęp osób nie posiadających UCC do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach lub gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu.

Po trzecie – realizację działań eliminujących i penalizujących wysokimi karami proceder oszustw związanych ze szczepieniami.

Po czwarte – zmobilizowanie służb porządkowych do egzekwowania obowiązujących przepisów dotyczących noszenia masek w publicznych przestrzeniach zamkniętych.

Treść apelu popierają wszyscy członkowie zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, czyli:
– prezes prof. dr hab. Robert Flisiak,
– wiceprezes prof. dr hab. Małgorzata Pawłowska,
– wiceprezes prof. dr hab. Krzysztof Tomasiewicz,
– dr med. Agnieszka Czauż-Andrzejuk,
– dr med. Alicja Kalinowska,
– prof. dr hab. Michał Garlicki,
– dr hab. Jerzy Jaroszewicz,
– prof. dr hab. Anna Moniuszko-Malinowska,
– prof. dr hab. Magdalena Marczyńska,
– dr hab. Anita Olczak,
– prof. dr hab. Sławomir Pancewicz,
– prof. dr hab. Anna Piekarska,
– dr hab. Katarzyna Sikorska,
– prof. dr hab. Krzysztof Simon,
– dr hab. Dorota Zarębska-Michaluk.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Apel i list otwarty zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Przeczytaj także: „Czego o COVID-19 nie dowiemy się od rządzących”, „Czas na przywileje dla osób zaszczepionych” i „W której gminie jest największy odsetek zaszczepionych?”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.