Wyślij
Udostępnij:
 
 
Katolicki Uniwersytet Lubelski

Łukasz Szumowski: Sprzeciw sumienia to podstawowe prawo lekarzy

Autor: Krystian Lurka |Data: 24.10.2019
 
 
- Każdy z nas przy ograniczonych zdolnościach rozumu musi podejmować decyzje oparte o wiedzę, ale zgodnie ze swoim sumieniem. Dlatego tak ważny jest sprzeciw sumienia, podstawowe prawo lekarzy - powiedział prof. Łukasz Szumowski. Minister wygłosił wykład podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Minister zdrowia w wykładzie inauguracyjnym "Wiedza. Prawda. Wiara" przyznał, że efekty rozważań nad zagadnieniami filozoficznymi, zgłębianymi na KUL, mają wpływ na nauki szczegółowe, takie jak medycyna, a także na życie codzienne ludzi. - Każdy z nas przy ograniczonych zdolnościach rozumu musi podejmować decyzje oparte o wiedzę, zgodnie ze swoim sumieniem – powiedział Szumowski. - A sumienie jest niezwykle istotnym obszarem, gdzie stykają się wiedza, prawda i wiara. To nie tylko prywatny drogowskaz każdego z nas, jak najczęściej je traktujemy, sumienie ma niezwykle silne umocowanie w prawodawstwie polskim i nie tylko polskim. Sprzeciw sumienia, jako podstawowe prawo lekarzy, potwierdził Trybunał Konstytucyjny, orzekając w pełnym składzie w 2014 r. Niesie to bardzo konkretne i bardzo realne implikacje do życia każdego z nas, życia pacjentów i dla funkcjonowania lekarzy – przyznał minister Szumowski.

Inauguracja odbyła się 20 października.

O sprawie poinformowały "wPolityce.pl", "Kurier Lubelski" i Polsat News.

Przeczytaj także: "Chazan i Bukiel o wierze, aborcji i nagonce na katolickich lekarzy".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe