Wyślij
Udostępnij:
 
 
Jakub Szafrański

Maria Libura: Koronawirusowymi autorytetami dla Polaków są przyjaciele i rodzina ►

Źródło: YouGov.co.uk
Autor: Krystian Lurka |Data: 27.05.2020
 
 
– Obywatele wszystkich krajów oprócz Polski za najbardziej godnych zaufania uważają przedstawicieli zawodów medycznych. Polacy wskazują na przyjaciół i rodzinę – komentuje Maria Libura, kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, analizując wyniki badania dotyczącego zaufania do rządu, mediów, profesjonalistów medycznych oraz przyjaciół i rodziny w sprawie COVID-19.
Maria Libura w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” omawia pracę międzynarodowej agencji analitycznej YouGov.

– Jedynie co trzeci ankietowany ufa rządzącym, a czterech na dziesięciu mediom – podkreśla ekspertka Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.Czym spowodowana jest nieufność wobec personelu medycznego i rządu?

Ekspertka wskazuje dwie przyczyny.

– Po pierwsze, wynika to z ograniczonego zaufania do systemu ochrony zdrowia, z którym zawody medyczne są kojarzone. Po drugie, zawodzi komunikacja dotycząca COVID-19. Dla przeciętnego odbiorcy jest niespójna i niejasna, brakuje wyjaśnienia zmian oraz logiki wprowadzania i znoszenia restrykcji – twierdzi Maria Libura i jako przykład podaje obowiązek noszenia maseczek. – Na początku mówiono, że nie trzeba zakrywać ust i nosa, a ich stosowanie jest szkodliwe. Następnie wprowadzono nakaz ich noszenia w przestrzeni publicznej oraz kary finansowe za ich brak. Zapowiadano, że maseczki będą nam towarzyszyć do czasu wynalezienia szczepionki. Dziś słyszymy, że już nie trzeba nosić maseczek na ulicach. Dla wielu ludzi to po prostu sygnał, że coś tutaj nie gra. To zmniejsza zaufanie – ocenia ekspertka.

Maria Libura komentuje też słaby wynik mediów w badaniu.Przeczytaj także: „Nierówności a COVID-19” i „Libura: Pandemia boleśnie pokazuje, że nierówności w zdrowiu szkodzą wszystkim”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe