Adam Stępień/Agencja Wyborcza.pl

Minister Leszczyna kontratakuje – pigułka od 1 maja

Udostępnij:
Prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę o tzw. pigułce dzień po? Nic nie szkodzi. Minister Izabela Leszczyna znalazła sposób na to, żeby ją przeforsować. – Dostęp do antykoncepcji awaryjnej będzie dzięki recepcie farmaceutycznej. Mam gotowe rozporządzenie w tej sprawie – powiedziała minister zdrowia.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna była pytana w Polsat News o to, co zrobi, jeśli prezydent Andrzej Duda, zgodnie ze swoją zapowiedzią, zawetuje ustawę przewidującą dostępność tabletki „dzień po” bez recepty dla osób powyżej 15 lat, przedstawiając plan B.

Czy formą obejścia prezydenckiego weta będzie recepta farmaceutyczna?

– Ciepło... Niech prezydent nie staje przeciwko polskim kobietom i dziewczynom – stwierdziła.

– Tak jak powiedziałam, prezydent ma swój czas na podpisanie ustawy. Bez żadnych politycznych zaczepek apeluję do niego, niech nie staje przeciwko polskim kobietom i polskim dziewczynom – podkreśliła.

Odniosła się również do argumentów prezydenta dotyczących tzw. pigułki dzień po. Prezydent powiedział między innymi, że jest to „bomba hormonalna”.

– Pigułka „dzień po” nie jest szkodliwa, bo gdyby była, to w 25 krajach Unii Europejskiej nie byłaby od ponad 10 lat dostępna – zwróciła uwagę Izabela Leszczyna.

– Jeśli prezydent nie podpisze ustawy, to będzie rozporządzenie regulujące tę kwestię, przepisy dla farmaceutów. Tabletki będą dostępne od 1 maja – zadeklarowała.

Za wprowadzeniem pigułki misi stać edukacja
– Dziewczyna czy kobieta dowie się w aptece, jakie jest działanie tabletki, kiedy może ją połknąć i że oczywiście nie jest to systematyczna hormonalna antykoncepcja – doprecyzowała.

– Oczywiście za tym musi pójść edukacja i informacja, a również konsultacja. Rozmawiam o tym z farmaceutami – zastrzegła.

O nowelizacji
Nowelizację Prawa farmaceutycznego, która przewiduje dostępność jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych – octanu uliprystalu – dla osób powyżej 15 lat Senat przyjął bez poprawek 6 marca. Ustawa trafiła do prezydenta, który ma 21 dni na jej podpisanie, weto lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego.

Przeczytaj także: „Polacy za ustawą o tak zwanych tabletkach dzień po”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.