Wyślij
Udostępnij:
 
 

Niedzielski: Corocznie baza danych NFZ zwiększa się o prawie miliard rekordów, udostępnimy ją

Autor: Krystian Lurka |Data: 19.06.2019
 
 
- NFZ zbiera szczegółowe informacje dotyczące usług medycznych, które są realizowane na rzecz każdego obywatela. Zastanawiamy się nad tym, jak w innowacyjny sposób to wykorzystać. Na pewno będziemy udostępniali je dla środowisk specjalistycznych, na przykład akademickich - mówi Adam Niedzielski, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ile jest danych?

- Obrazowo mogę powiedzieć, że corocznie baza danych NFZ zwiększa się o prawie miliard rekordów - wyjaśnia Niedzielski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

- Cały ten zasób danych będziemy udostępniali dla środowisk specjalistycznych, na przykład akademickich, poprzez portal otwarte dane, w których można będzie je bezpośrednio od nas pobierać i analizować - przyznaje Adam Niedzielski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" i dodaje: - Przymierzamy się również do pokazywania jakości leczenia realizowanej u poszczególnych świadczeniodawców w sposób bardziej dostępny i niewymagający specjalistycznej wiedzy.

Niedzielski wyjaśnia, że są jeszcze co najmniej dwa bardzo ważne kierunki wykorzystania tego zasobu danych.

- Pierwszy jest związany ze zwalczaniem nieprawidłowości, bo takowe w naszym systemie się zdarzają, a przetwarzanie danych jest doskonałym narzędziem identyfikacji ryzyka, gdzie potencjalnie mogą one występować. Jako NFZ możemy się pochwalić, że stosujemy już algorytmy sztucznej inteligencji do wychwytywania różnych obszarów ryzyk. Ale dane mogą być wykorzystywane również w działaniach profilaktycznych, bo możemy definiować ścieżki pacjenta i na ich podstawie starać się przewidywać konkretne ryzyka zdrowotne. W tej chwili analizujemy ścieżkę związaną z udarem - mówi Niedzielski.

Niedzielski zapowiada "porównywarkę leczenia i szpitali"
- Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomi stronę internetową, na której pacjent sprawdzi, jak leczą w szpitalach i porówna placówki - powiedział Adam Niedzielski, wiceprezes NFZ, w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia". Czego dowie się chory? Na początku, jaki jest średni czas pobytu i ponownych hospitalizacji, ile wykonywanych w szpitalu jest zabiegów i operacji, a także, jakie są powikłania. - Zaczniemy od okulistyki i operacyjnego leczenia nowotworów - wyjaśnił na początku maja.

Kiedy strona zacznie działać?

- Na przełomie czerwca i lipca - przyznał Niedzielski w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia".

- Na początku chcemy zaprezentować dane dotyczące liczby świadczeń, a także średni czas pobytu i ponownych hospitalizacji. Planujemy zacząć od okulistyki i operacyjnego leczenia nowotworów. Jeśli chodzi o placówki okulistyczne wykonujące operacje zaćmy, mają się także pojawić informacje dotyczące powikłań, do których dochodzi po operacjach, czy po zabiegu doszło do pogorszenia ostrości wzroku lub do zapalenia wnętrza gałki ocznej, pęknięcia torebki tylnej i czy konieczne były powtórne hospitalizacje - stwierdził Niedzielski i dodał: - Z czasem lista ta, a także liczba wskaźników, będzie się powiększać. Zamierzamy publikować dane dotyczące wszystkich placówek, które sprawozdają dane w analizowanych obszarach.

Jedną z funkcjonalności na portalu będzie możliwość porównania placówek na podstawie wskaźników opisujących funkcjonowanie szpitali. Niedzielski przyznał, że spodziewa się krytyki i burzliwych dyskusji na ten temat. I podaje przykład.

- Spójrzmy na - wydaje się - najprostszy wskaźnik, czyli średni czas pobytu w szpitalu. Już przy jego definiowaniu pojawią się pytania, czy powinien on dotyczyć hospitalizacji, które rozpoczęły się w danym okresie, czy tylko takich, które się zakończyły, jak uwzględnić te, które jeszcze trwają i czy brać pod uwagę pobyty jednodniowe, a może traktować je jako świadczenia ambulatoryjne i wyodrębnić do osobnego wskaźnika, czy powinniśmy brać pod uwagę pacjentów z chorobą nowotworową, jak porównać średni czas pobytu w ośrodku realizującym świadczenia w trzech zakresach z ośrodkiem realizującym świadczenia w dziesięciu zakresach i czy powinniśmy analizować tylko hospitalizacje w trybie planowym czy również w nagłym - wymienił przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia.

Postanowiono jednak, że projekt się rozpocznie, a ewentualne modyfikowanie wskaźników będzie w trakcie prowadzonych dyskusji, na konkretnych, opublikowanych przykładach. Niedzielski przyznaje, że w przeciwnym przypadku groziłoby niekończące się odwlekanie publikacji tego typu informacji.

- Obszar, o którym mowa, dedykujemy pacjentom, ale liczymy również na to, że dane będą wykorzystywane przez środowisko medyczne i zarządcze. Mamy nadzieję, że w pierwszym okresie upublicznienie danych będzie stymulować odpowiednią strukturę świadczeń, to jest koncentrację tych, w przypadku których istnieje zależność między wolumenem a jakością - powiedział Niedzielski w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia" i dodał: - Spodziewam się, że możliwość porównywania się z innymi będzie miała efekt projakościowy i może również stanowić podstawę dla pacjentów do podejmowania decyzji o wyborze ośrodka.

Przeczytaj także: "Niedzielski: 46,9 proc. lekarzy jest zatrudnionych w jednym miejscu pracy", "Rachunek dla pacjenta" i "Niedzielski: Będziemy zachęcać szpitale powiatowe do ścisłej kooperacji".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.