Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Niepodłączony zapłaci karę

Autor: Krystian Lurka |Data: 07.11.2019
 
 
Opublikowano projektu rozporządzenia, z którego wynika, że ci świadczeniodawcy, którzy nie podłączą się do systemu P1, zapłacą karę w wysokości 5 tysięcy złotych. W opinii resortu zdrowia to konieczne ze względu na obowiązek wystawiania e-recept i e-skierowań.
- Obowiązek jest adresowany do wszystkich świadczeniodawców, zarówno tych, który rozpoczęli działalność leczniczą przed wejściem w życie nowelizacji rozporządzenia, jak i tych, którzy dopiero zaczną udzielać świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z dyrektorem NFZ po dniu wejścia w życie niniejszej nowelizacji. Świadczeniodawca, który znajdzie się poza systemem P1 nie będzie mógł bowiem wystawiać recept i skierowań w postaci elektronicznej, a zatem nie będzie w stanie wykonać obowiązków nałożonych na niego przepisami ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2019 r. poz. 408, z późn. zm.) - uzasadniono w projekcie rozporządzenia.

Wystawianie e-recept będzie obowiązkowe od 8 stycznia 202 r., a e-skierowań od 2021 r.

Świadczeniodawca, który nie podłączy się do systemu P1, będzie ukarany. W jakiej wysokości?
- 5000 zł dla podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne,
- 1000 zł dla innych podmiotów.

Przepisy dotyczące kar w przypadku niedopełnienia obowiązku podłączenia się świadczeniodawców do systemu teleinformatycznego miały zacząć obowiązywać po 1 lipca 2020 r.

Jeśli chcesz ściągnąć projekt, kliknij w: "Rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej".

Przeczytaj także: "Cieszyński o karach dla niepodłączonych do systemu P1".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe