Odszedł profesor Adam Cekański

Udostępnij:
Zmarł prof. Adam Cekański, lekarz ginekolog, położnik i endokrynolog, emerytowany kierownik IV Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Śląskiej Akademii Medycznej.
Przedmiotem jego badań i zainteresowań naukowych była m. in. aktywność reninowa osocza krwi matki i płodu w ciąży prawidłowej i powikłanej gestozą. W toku związanych z tym badań opracowano i wdrożono oryginalną metodę kliniczną pobierania krwi.

Zajmował się również zagadnieniami niepłodności kobiecej i męskiej, antykoncepcji, patologii ciąży wczesnej, diagnostyki perinatologicznej, badaniami nad zachowaniem się poziomu i przemian glukozy, insuliny immunoreaktywnej i wolnych kwasów tłuszczowych w przypadkach położniczych. Zagadnienie to podjęte zostało w krajowym piśmiennictwie po raz pierwszy i przedstawione na światowym Kongresie Ginekologów i Położników FGO w Moskwie w 1973 roku.

W kręgu zainteresowań znajdowały się także kwestie wpływu czynników socjo-ekonomiczno-kulturowych na ciężarną i płód, problematyka środków i metod sterowania płodnością, geriatria ginekologiczna, zagadnienia położniczo-ginekologiczne kobiety pracującej zawodowo. Opracował metodę radioimmunologiczną lokalizacji łożyska i wdrożył technikę amniopunkcji przez powłoki brzuszne.

Działalność naukowa i dydaktyczna uhonorowana została zespołowymi nagrodami naukowymi m.in. I stopnia Ministra Zdrowia w 1971 r. oraz PAN w 1972 r. Odznaczony Krzyżem Kawalerskiem OOP, odznaką „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”, Wawrzynem Lekarskim.

Pożegnanie odbędzie się 9 stycznia o godzinie 10.00 w Zakładzie Pogrzebowym w Bytomiu przy ul. Piekarskiej 99. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 12 stycznia o godzinie 12.20 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.