Wyślij
Udostępnij:
 
 
Zabieg przeprowadził interdyscyplinarny zespół lekarzy GUM-ed w składzie: dr n. med. Grzegorz Łaskawski, dr n. med. Maciej Murawski, dr hab. med. Maciej Kempa, dr hab. med. Joanna Kwiatkowska.

Pionierski zabieg implantacji stymulatora serca u dziecka

Źródło: UCK w Gdańsku
Autor: Monika Stelmach |Data: 17.01.2020
 
 
Operacja kardiochirurgiczna polegała na wszczepieniu elektrod epikardialnych u dziecka bez otwierania klatki piersiowej. Lekarze z gdańskiego UCK dostęp do serca uzyskali z czterocentymetrowego cięcia spod wyrostka mieczykowatego nie naruszając struktur kostnych. To pierwszy tego typu zabieg w Polsce.
Stała stymulacja serca to uznana metoda leczenia bradykardii. Tradycyjnie elektrody układu stymulującego umieszcza się drogą przezżylną w prawym przedsionku i prawej komorze serca. To może jednak prowadzić do wystąpienia powikłań zakrzepowych w układzie żylnym jak i upośledzenia funkcji zastawki trójdzielnej. Innym problemem jest ograniczona trwałość elektrod, które po kilku-kilkunastu latach trzeba usunąć i wymienić, co jest zabiegiem wysokiego ryzyka.

Z tych powodów u najmłodszych pacjentów często stosowana jest stymulacja nasierdziowa, czyli epikardialna, polegająca na naszyciu elektrod bezpośrednio na ścianę serca. Wiąże się to jednak z koniecznością otwarcia klatki piersiowej metodą torakotomii bocznej lub sternotomii. Rozległość takiego zabiegu poza dolegliwościami bólowymi w okresie gojenia niesie też ryzyko.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wykonano pionierską operację kardiochirurgiczną, polegającą na implantacji elektrod epikardialnych (nasierdziowych) u dziecka bez otwarcia klatki piersiowej pacjenta. Dostęp do serca uzyskano z czterocentymetrowego cięcia spod wyrostka mieczykowatego nie naruszając struktur kostnych.

– Co szczególnie istotne, elektrody umieszczono na ścianie prawego przedsionka i lewej komory serca, co jest optymalnym rozwiązaniem. 13-letnia pacjentka zniosła zabieg bardzo dobrze. Dzięki zastosowanej metodzie układ żylny dziewczynki nie został naruszony, co praktycznie wyeliminowało możliwość wystąpienia wielu znanych powikłań elektroterapii. Podczas pierwszej ambulatoryjnej kontroli cztery tygodnie po zabiegu potwierdzono nie tylko prawidłowe wygojenie rany operacyjnej i poprawne działanie stymulatora, ale przede wszystkim dobre samopoczucie pacjentki, zadowolonej z przebiegu i efektów leczenia – przyznał dr hab. Maciej Kempa, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca.

Zabieg implantacji elektrod epikardialnych bez wykonywania sternotomii u 13-letniej pacjentki przeprowadził interdyscyplinarny zespół lekarzy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: kardiochirurg dr n. med. Grzegorz Łaskawski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej wspierany przez chirurga dziecięcego dr n. med. Macieja Murawskiego z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży. Za część elektrofizjologiczną odpowiadał dr hab. med. Maciej Kempa z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca. Kwalifikację do zabiegu oraz opiekę nad chorą prowadziła dr hab. med. Joanna Kwiatkowska z Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca.

Zabiegi tego typu dotychczas prowadzono jedynie w grupie dorosłych. Zabieg przeprowadzony w gdańskim UCK jest pierwszą w Polsce implantacją stymulatora dwujamowego z dojścia spod wyrostka mieczykowatego w populacji pediatrycznej. Wykonano go pod koniec minionego roku. Dziś wiadomo, że się powiódł.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.