Wyślij
Udostępnij:
 
 

Postępowanie wobec rządu? Spadajcie!

Autor: Krystian Lurka |Data: 13.09.2019
 
 
Odmówiono wszczęcia postępowania w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci pacjentów przez rządzących, o co w czerwcu wnioskował Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. - Uznano, że sprawcy nie podlegają orzecznictwu polskich sądów karnych - przyznał Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL. - To pokaz nonszalancji prokuratury i demonstracyjne zlekceważenia problemu - dodał.
Przypomnijmy, OZZL wystąpił do prokuratora generalnego z wnioskiem o sprawdzenie, czy członkowie rządu i parlamentarzyści nie popełnili przestępstwa z art. 155 Kodeksu karnego. Chodziło o nieumyślne spowodowanie śmierci na skutek niedofinansowanie systemu ochrony zdrowia.

- Odmówiono na podstawie art.17 paragraf 1 pkt 8 Kodeksu karnego. Uznano, że sprawca nie podlega orzecznictwu polskich sądów karnych - przyznał Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL, w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia". Dodał, że jest zaskoczony odpowiedzią prokuratury zarówno ze względu na treść, jak i formę przesłanego pisma.

- Prokuratura nie wyjaśniła, dlaczego – jej zdaniem – członkowie rządu i parlamentarzyści nie podlegają orzecznictwu polskich sądów karnych. Skądinąd wiadomo, że tak nie jest – zarówno ministrowie, jak i posłowie byli nieraz sądzeni, co najwyżej po uchyleniu immunitetu. Także forma odpowiedzi, w której zabrakło pouczenia o przysługującemu nam odwołaniu do sądu, jest zadziwiająca. Wszystko to razem wygląda na pokaz nonszalancji prokuratury i – w istocie – demonstracyjne zlekceważenia problemu, którego dotyczy nasz wniosek, jak i nas, jako wnioskodawców - wyjaśnił Krzysztof Bukiel. Przyznał, że gdyby przyjąć, że politycy faktycznie nie podlegają w swoich politycznych decyzjach orzecznictwu polskich sądów karnych, stanowiłoby to bardzo niebezpieczne rozwiązanie. - Oznaczałoby, że pod płaszczykiem politycznych decyzji można popełniać przestępstwa - podsumował Bukiel.

Zarząd krajowy OZZL wysłał już odwołanie od decyzji prokuratury do odpowiedniego sądu.

Przeczytaj także: "Niedofinansowanie systemu przyczyną śmierci pacjentów?", "Polska to chory kraj" i "Kuczyński: Podniesienie płacy minimalnej? "Oberwą" przedsiębiorcy, dyrektorzy szpitali i personel medyczny".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe