Uniwersytet Jagielloński

Prof. Janusz Skalski wyróżniony złotym medalem Plus Ratio Quam Vis

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Marzena Sygut-Mirek
|
Źródło: PAP/Julia Kalęba
Kardiochirurg dziecięcy prof. Janusz Skalski został uhonorowany „w uznaniu zasług w kardiochirurgii dziecięcej”, w tym za utworzenie od podstaw tej specjalizacji w Instytucie Pediatrii w Krakowie. Złoty medal Plus Ratio Quam Vis otrzymał z rąk rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wyróżnienie rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznawane osobom zasłużonym dla uczelni zostało wręczone 28 listopada.

– Istnieją ludzie dla Uniwersytetu Jagiellońskiego szczególnie ważni. Wyjątkowi poprzez czyny, niedoścignieni dzięki osiągnięciom, godni naśladowania z uwagi na piękno ducha i wyjątkowość intelektu, po prostu, jak mawiamy niekiedy, ale rzadko – mistrzowie – podkreślił rektor UJ prof. Jacek Popiel, wręczając medal.


Za zasługi dla kardiochirurgii dziecięcej
Prof. Janusz Skalski został nagrodzony w uznaniu zasług dla kardiochirurgii dziecięcej, a w sposób szczególny za utworzenie od podstaw kardiochirurgii dziecięcej w Instytucie Pediatrii w Krakowie oraz zastosowanie po raz pierwszy w Polsce mechanicznego wspomagania krążenia w systemie ECMO u dziecka oraz zastosowanie wspomagania krążenia przy pomocy sztucznych komór serca, wprowadzenie nowatorskiej metody leczenia operacyjnego dzieci z ciężkim nadciśnieniem płucnym, uratowanie dziecka w głębokiej hipotermii z najniższą na świecie zanotowaną temperaturą wewnętrzną ciała, wszczepienie, po raz pierwszy w Polsce, pompy wirowej do długoterminowego wspomagania serca u dziecka, promowanie historii Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego w środowisku medycznym w kraju i za granicą oraz działalność charytatywną na rzecz chorych dzieci.

Prof. Tomasz Mroczek z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ w wygłoszonej laudacji podkreślił, że” prof. Skalski pokazał, jak poruszać się w tym skomplikowanym świecie, bombardowanym kosmicznymi technologiami i wyrafinowanymi urządzeniami, w którym update wiedzy odbywa się niemal z dnia na dzień”.

– W świecie, w którym kardiochirurg musi mieć ascetyczne życie, by w chwili operacji móc zadedykować pacjentowi wszystkie swoje talenty, umiejętności, czas, siły, a nierzadko zdrowie. Kardiochirurg musi wykazać panowanie umysłu nad ciałem, by ciało przenoszące siłę stało się narzędziem wykonawczym umysłu, który umiejętnie, finezyjnie, zaplanował swoje dzieło, gdzie emocje i dążenia do osiągania sukcesu nie mogą być paraliżowane przez strach lub współcześnie kontestowany nadmiar stresu – mówił prof. Mroczek.

– Wyróżniony medalem pokazał, że nowoczesna kardiochirurgia to nie teatr jednego aktora, a raczej koncert orkiestry bogatej w wirtuozów, której przewodzi dyrygent szlachetny, wrażliwy, pozostający w jedności z orkiestrą, zgodzie z samym sobą i otaczającą rzeczywistością – dodał.

W gronie najwybitniejszych z wybitnych
Odbierając nagrodę, prof. Janusz Skalski nawiązał do listy osób do tej pory wyróżnionych medalem. Są na niej między innymi naukowcy, tacy jak prof. Andrzej Zoll, prof. Władysław Stróżewski, prof. Adam Bielański, byli rektorzy uniwersytetu, m.in. prof. Andrzej Pelczar, prof. Franciszek Ziejka, prof. Karol Musioł, a także ekonomiści czy politycy – wybitne postaci z kraju i zagranicy.

– Dołączam do tej bardzo nobilitującej grupy i zastanawiam się nad tym, że nie było wśród nich wielu chirurgów, bo w tej dewizie przeważa przede wszystkim rozum, myśl, intelekt, a nie praca fizyczna i nie przemoc, po prostu nie praca mięśni. A jednak wśród chirurgów te dwie rzeczy muszą być z sobą w zgodzie, muszą być łączone – powiedział prof. Janusz Skalski, dodając, że „w swojej karierze miał szansę uczenia się od najlepszych, także amerykańskich, nauczycieli”.

– To były światowe wspaniałości. Kiedy przyjechali po raz pierwszy z ekipą Amerykanie w 1997 r., zaczęliśmy chirurgię otwartego serca, ale dzieje tej kardiochirurgii dziecięcej to w tym roku półwiecze. I ja w tym półwieczu miałem zaszczyt uczestniczyć niemalże od początku. Zaczynaliśmy od operacji, które dzisiaj wydawałyby się bardzo proste, niezłożone. Ale wtedy dla nas były one wspaniałymi operacjami, bo było to pokonywanie pewnej bariery, która nie była do pokonania we wcześniejszych latach – dodał.

Przeczytaj także: „Naukowcy PUM z nagrodami ministra zdrowia”

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.