Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Prof. Marcin Czech o leczeniu SMA w Polsce

Autor: Krystian Lurka |Data: 27.11.2020
 
 
Tagi: Marcin Czech
W rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” prof. Marcin Czech wyjaśnia, co przesądziło o refundacji nusinersenu dla pacjentów z wszystkimi postaciami SMA.
Decyzję Ministerstwo Zdrowia podjęło w grudniu 2018 r. Była to spektakularna refundacja, chorzy z rdzeniowym zanikiem mięśni poczuli, że państwo i resort się o nich troszczą. Ojcem tego sukcesu był ówczesny wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Jak prof. Czech uzasadnia refundację, z czego ona wynikała?– Z potrzeby chorych. Wiedzieliśmy, że mali pacjenci nie mają żadnych innych szans na to, aby normalnie się rozwijać, chodzić, oddychać. Wiedzieliśmy też, że jest skuteczny lek – postanowiliśmy sobie za punkt honoru wynegocjowanie jak najlepszej ceny, mimo że Komisja Ekonomiczna była przekonana o tym, że lek nie powinien być finansowany z pieniędzy publicznych – wyjaśnia prof. Czech i podkreśla, że wyniki badań nad lekiem wskazywały zarówno na korzyści kliniczne, jak i bezpieczeństwo terapii.

– Decyzja o refundacji wróciła życie dzieciom. Jako farmakoekonomiście trudno przechodzi mi to przez gardło, ale – uśmiech dzieci nie ma ceny – mówi prof. Czech i chwali współpracę z Fundacją SMA, klinicystami i firmą firmą. Pozytywnie wypowiada się też o roli byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

– Podkreślę, że nie byłoby tej refundacji, gdyby nie minister Łukasz Szumowski. To była zbyt ważna i droga decyzja, obciążająca budżet, abym podejmował ją samodzielnie. Wspólnie z ministrem Szumowskim koordynowaliśmy proces – mówi prof. Czech.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe