Wyślij
Udostępnij:
 
 

Skarżyński, Dębski i Znaniecki o "Przerwanej ciszy"

Źródło: Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, materiały prasowe, TVN24
Autor: Krystian Lurka |Data: 15.09.2019
 
 
W sobotę na scenie Basen Artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej odbyła się premiera musicalu "Przerwana cisza". Zagrali w nim pacjenci profesora Henryka Skarżyńskiego, którzy jeszcze niedawno nie słyszeli. Lekarz wszczepił im implanty ślimakowe i zmienił ich świat. Musical "Przerwana cisza" w reżyserii Michała Znanieckiego opowiada historię osób niesłyszących i uczenia się przez nie życia po operacji przywracającej słuch. O co spektaklu powiedzieli jego twórcy?
- Bohaterami musicalu są moi pacjenci, ich przeżycia, ich pasje. Pasje artystyczne, które pojawiły się później, przeżycia często tragiczne, trudne do opisania, identyfikuję się z nimi jako lekarz, bo ilustrują jedne z największych osiągnięć współczesnej nauki i medycyny - powiedział podczas konferencji prasowej prof. Henryk Skarżyński, a kompozytor Krzesimir Dębski zwrócił uwagę, że "Przerwana cisza" to przedstawienie o ludziach wykluczonych, o innych, o tolerancji, o tym, że tej tolerancji i rozumienia innych ludzi jest jeszcze mało. - Nie rozumiemy niesłyszących, nie doceniamy, jakim skarbem jest słuch - podkreślił Dębski.

Reżyser Michał Znaniecki powiedział, że opowieść pokazana w przedstawieniu jest "historią wielopokoleniową".

- Śledzimy rozwój bohaterów od piątego roku życia, przez ich życie jako nastolatków, aż do wieku dorosłego. Opisujemy w musicalu wychodzenie z ciszy w nowy świat, który może być niebezpieczny, nie jest taki idealny - wyjaśnił Znaniecki. Podkreślił, że chciał pokazać to, jak trudne jest podjęcie decyzji przez matkę, żeby dziecko zostało zoperowane, jak trudno jest egzystować w szkole z implantem lub aparatem słuchowym. Historie postaci z przedstawienia są oparte na autentycznych.

Premiera odbyła się w sobotę (14 września), musical można obejrzeć także 27 i 29 września oraz 17, 18 i 19 listopada.

Chcesz obejrzeć spektakl? Bilety można kupić na stronie internetowej: www.operakameralna.pl.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe