Wyślij
Udostępnij:
 
 

Szumowski, Fedorowski i finansowanie podstawowych procedur szpitalnych

Źródło: Polska Federacja Szpitali
Autor: Krystian Lurka |Data: 21.09.2019
 
 
- Apeluję o zwiększenie finansowania procedur chirurgicznych, internistycznych i medycyny ratunkowej we wszystkich szpitalach należących do sieci - pisze Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, w piśmie skierowanym do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.
- W chirurgii ogólnej, internie ogólnej i medycynie ratunkowej mamy do czynienia z wieloczynnikowym kryzysem, który nieuchronnie prowadzi do dalszej fragmentaryzacji opieki szpitalnej, a młodych lekarzy zniechęca do podejmowania specjalizacji w tych dziedzinach. Znaczna poprawa finansowania jest jednym z istotnych czynników, który pozwoli na odwrócenie tego niekorzystnego zjawiska w polskim szpitalnictwie - pisze prezes Fedorowski w liście do ministra Szumowskiego.

Fedorowski informuje, że w części szpitali trzeciego poziomu koszty wspomnianych procedury to nawet połowa wszystkich procedur szpitalnych, a placówki te pełnią często rolę szpitali pierwszego kontaktu dla chorych w średnich i dużych miastach.

- Są w Polsce szpitale trzeciego poziomu zabezpieczenia, które są jedynymi szpitalami ogólnymi w mieście i najbliższej okolicy. Dla przykładu podajemy szpitale w Słupsku, Siedlcach, Białej Podlaskiej, Gorzowie Wielkopolskim, czy Przemyślu. Takie szpitale funkcjonują także w wielu innych miastach polskich - wymienia Fedorowski i apeluje do ministra zdrowia o jak najszybsze stworzenie systemu referencyjności szpitali oraz jego koordynacji.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe