Wyślij
Udostępnij:
 
 
Szumowski: Widziałem wyniki badań, które mówiły, że dziecko ma wadę, a potem okazywało się, że... jej nie ma
Źródło: KL, Nasz Dziennik
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 18.05.2018
 
 
- Przygotowujemy koordynację opieki prenatalnej - zapowiada minister Szumowski i wyjaśnia: - Widziałem wyniki badań, które mówiły, że dziecko ma wadę, a potem okazywało się, że... jej nie ma. Często trzeba zrobić kolejne badania. Ważne jest, żeby kobiety miały tego świadomość. Znam przypadki zdiagnozowania ciężkiej choroby, kiedy namawiano na zakończenie ciąży, a potem rodziło się zdrowe dziecko.
Łukasz Szumowski zapowiadając koordynację opieki prenatalnej zaznacza, że chodzi głównie o miejsca, gdzie wykonuje się badania USG raz badania genetyczne dziecka. - Minister podkreśla, że potrzebna jest szersza i kompleksowa opieka, a przede wszystkim przekazywanie informacji rodzicom, co dalej - informuje "Nasz Dziennik" i cytuje ministra: - W momencie, gdy kobieta dowiaduje się, że dziecko jest chore, to potrzebuje pomocy nie tylko w aspekcie medycznym, ale również psychologicznym. Problemem są również fałszywe rozpoznania.

- Widziałem wyniki badań, które mówiły, że dziecko ma wadę, a potem okazywało się, że jej nie ma. Często trzeba zrobić kolejne badania. Ważne jest, żeby kobiety miały tego świadomość. Znam przypadki zdiagnozowania ciężkiej choroby, kiedy namawiano na zakończenie ciąży, a potem rodziło się zdrowe dziecko. Medycyna ma pewne ograniczenia, diagnoza nie zawsze się potwierdza. Dlatego właściwa informacja i opieka nad matką, która usłyszy diagnozę, jest kluczowa - mówi Łukasz Szumowski.

Minister zaznacza, że resort pracuje nad kompleksowymi rozwiązaniami, dzięki którym poradnie prenatalne będą oferowały szeroka opiekę i wsparcie, dając kobiecie gotowy plan działania. Szumowski wskazuje także, że dzieci z niedorozwojem serca lewego są w Polsce operowane, zaś w Europie Zachodniej takie dzieci są zabijane.

- I choć jest to bardzo trudna operacja, obarczona wysokim ryzykiem, to znam małych pacjentów po takich operacjach, którzy żyją szczęśliwie i są fantastycznymi dzieciakami - mówi Szumowski w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", a spytany o prace nad nowelizacją ustawy o zawodzie farmaceuty oraz o możliwość wprowadzenia do noweli zapisów dotyczących klauzuli sumienia odpowiada, że nad projektem ustawy pracuje powołany w tym celu zespół, zaś propozycje prac zmian zostaną przedstawione po zakończeniu jego prac, czyli za kilka miesięcy.

Przeczytaj także: "Prof. Dębski o manifestacjach antyaborcyjnych: Czy wpływa to na moją pracę? Już nie" i "Chazan i Bukiel o wierze, aborcji i nagonce na katolickich lekarzy".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe