Wyślij
Udostępnij:
 
 
Gość Niedzielny
Szumowski był ostatnim Polakiem, który spotkał Matkę Teresę
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 08.02.2019
 
 
Minister Szumowski opowiedział o swojej pracy w Kalkucie u boku świętej Matki Teresy. Pretekstem był udziału w konferencji przed Światowym Dniem Chorego, który odbędzie się w poniedziałek (11 lutego). - Miałem okazję poznać Matkę Teresę, dwa razy dziennie ją widując - powiedział.
Szumowski do Indii wyjechał po studiach. - Z żoną Anną pracowali w "umieralni", pierwszym domu, który założyła Matka Teresa, tuż obok świątyni pogańskiej bogini Kali. Chętnych do pomocy, tak jak oni, z różnych stron świata, było bardzo dużo. Nie tylko chrześcijanie. Ale lekarzy nie było - poinformował "Gość Niedzielny".

– Robiliśmy różne rzeczy – przyznał Szumowski. – Mycie, karmienie, podawanie picia, a nawet różne drobne zabiegi medyczne. Nędza, niedożywienie, choroby i wszystko razem wzięte. Niektórzy wolontariusze od razu chcieli wszystko usprawniać. Siostry ze spokojem mówiły, że to nie jest pomoc charytatywna. Od tego są inne instytucje. To, co robiła Matka Teresa i wszystkie misjonarki miłości na całym świecie, to życie z najbiedniejszymi. Też musieliśmy się tego nauczyć – wspomniał w rozmowie z "Gościem Niedzielnym".

Szumowski przyznał, że to, co robiła Matka Teresa i co teraz robią jej siostry, to dla niego cud.

Podczas konferencji przed Światowym Dniem Chorego dodał: - Miałem okazję poznać Matkę Teresę, dwa razy dziennie ją widując. Faktycznie ta forma bezinteresownej pomocy promieniowała właściwie na cały świat. My, jako wolontariusze z Polski, funkcjonowaliśmy w podobny sposób, w podobnym celu, pochylając się nad chorymi i potrzebującymi. To dzieło Matki Teresy, zapoczątkowane zostało zupełnie wbrew logice i jakimkolwiek przesłankom finansowym, organizacyjnym, promieniuje na cały świat.

Kilka słów o świętej z Kalkuty
Matka Teresa z Kalkuty (właściwie Agnes Gonxha Bojaxhiu) przyszła na świat 26 sierpnia 1910 roku w Skopje, w ówczesnej Jugosławii, dzisiejszej Macedonii. Zmarła 5 września 1997 w Kalkucie w Indiach. Była zakonnicą, założycielką zgromadzenia Misjonarek Miłości oraz Pokojowej Nagrody Nobla z roku 1979. Matka Teresa jest świętą kościoła katolickiego.

Chorzy i papież Jan Paweł II
Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II i odtąd jest obchodzony 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W tym roku jego centralne obchody odbędą się w od 9 do 11 lutego w Kalkucie w Indiach, mieście św. Matki Teresy, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości. Papieskim wysłannikiem na te obchody będzie kard. Patrick D’Rozario z Bangladeszu.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe