Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Trybunał Konstytucyjny sprawdzi, czy szczepienia muszą być obowiązkowe

Źródło: Rzeczpospolita
Autor: Krystian Lurka |Data: 07.11.2019
 
 
Polski sąd konstytucyjny zajmie się sprawą szczepień dla dzieci. Po skardze złożonej przez rodziców rozważy, czy obowiązek szczepień prewencyjnych jest zgodny z ustawą zasadniczą. 29 października zdecydował się o nadanie jej biegu.
- Skargę złożyli we wrześniu rodzice dziecka, którzy nie byli zadowoleni z wyroku - mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” mecenas Arkadiusz Tetela, pełnomocnik rodziców i adwokat współpracujący ze stowarzyszeniem „Stop NOP”, które skupia antyszczepionkowców. Sąd orzekł wówczas, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, rodzice mają obowiązek szczepienia dziecka. - Uznaliśmy więc, że warto sprawdzić, czy takie przepisy są zgodne z konstytucją – uzasadnia Tetela.

– To, że Trybunał Konstytucyjny zdecydował o rozpatrzeniu skargi oznacza, że uznał, iż nie jest bezzasadna – wyjaśnia Tetela.

Nie wiadomo, kiedy skarga ta zostanie rozpatrzona.

Hubert Czerniak krytykował szczepionki, zawieszono mu prawo wykonywania zawodu
- Zakończyło się postępowanie w Okręgowym Sądzie Lekarskim w Łodzi, uznano, że Hubert Czerniak, lekarz z Opoczna, mający wielu zwolenników wśród antyszczepionkowców, popełnił przewinienie zawodowe, bo szerzył postawy antyzdrowotne. Czerniak przekonywał, że szczepionki są szkodliwe dla dzieci i mówił, że... polski naród padł ofiarą medycznego spisku mającego na celu osłabienie go – poinformowaliśmy 30 października.

- Działania Czerniaka są one niezgodne z przepisami kodeksu etyki lekarskiej, które zobowiązują lekarzy do postępowania zgodnie z aktualnie obowiązującą wiedzą medyczną - powiedziała Justyna Kowalewska, rzeczniczka Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". - Sąd wymierzył lekarzowi karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na rok - dodała Kowalewska.

Postępowanie wszczęto po serii publicznych wypowiedzi, w których lekarz krytykował obowiązujący kalendarz szczepień.

Lekarz-antyszczepionkowiec wielokrotnie przekonywał, że szczepionki są szkodliwe dla dzieci i mówił, że... polski naród padł ofiarą medycznego spisku mającego na celu osłabienie go.

- Jest przygotowywane wszystko, żeby Polaków wynarodowić. Chore dzieci nie będą stanowiły mocnego kręgosłupa narodowego. Skąd się biorą te autystyczne dzieci? - pytał Czerniak, sugerując, że to przez stosowanie szczepionek. - Musimy zdobywać doświadczenie, którego nie dostaniemy na uczelni, bo programy uczelniane są spacyfikowane przez koncerny - przekonywał Czerniak.

Wyrok jest nieprawomocny, Czerniak zapowiedział odwołanie się.

Przeczytaj także: "Ułatwienia przy rekrutacji do żłobka dla zaszczepionych dzieci", "Wnioski z naszej debaty? Rozbudowa kalendarza szczepień priorytetem na przyszłość" i "Prof. Wysocki: Szczepienia są najskuteczniejszym narzędziem zwalczania chorób zakaźnych".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe