Jakub Orzechowski/Agencja Wyborcza.pl

Ustawa o jakości – jeśli nie drzwiami, to oknem ►

Udostępnij:
– W kwestii procedowania ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta nie ma odwrotu. Ten dokument wróci do Sejmu na najbliższym posiedzeniu – zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski, dodając, że „jeśli wywalą nas drzwiami, to wrócimy oknem”.
Okazją do komentowania przez szefa resortu zdrowia prac nad ustawą o jakości była debata „Prawa pacjenta w systemie ochrony zdrowia”, zorganizowana 19 kwietnia w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym w Poznaniu.

Fragment debaty – podczas której wypowiadał się minister zdrowia – do odsłuchania poniżej.

Menedżer Zdrowia · 201208 0154 (mp3cut.net)


– Niestety, polityka i korporacjonizm zatriumfowały – przyznał minister, komentując to, że 14 kwietnia w Sejmie rządzącym zabrakło jednego głosu do przyjęcia ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. – Pod hasłem obrony praw korporacyjnych prawa pacjenta zostały odrzucone – ocenił minister Niedzielski.

– Występuje pewne niezrozumiałe bronienie się środowiska przed tym, aby pacjent miał prawo wiedzieć, miał prawo być partnerem w procesie leczenia – i to takim, który nie tylko przyjmuje z pokorą pewne decyzje, nie znając swoich praw, ale który wymaga od lekarzy jakości – jeśli nie indywidualnie, to z pomocą Biura Rzecznika Praw Pacjenta, Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia. Możliwość wymagania od lekarza – temu mają służyć przepisy ustawy o jakości – mówił.

Minister Niedzielski stwierdził, że „w Polsce doszło do pomieszania relacji”.

– Zdarza się, że pacjent jest traktowany z góry przez lekarza, który nie ma cierpliwości do tłumaczenia, na czym polega jego schorzenie, jest za to irytacja. A przecież pomoc chorym to nie jest sytuacja, w której ktoś tu komuś robi łaskę. Pacjent w systemie publicznym opłaca swoje usługi i wymaga odpowiedniego traktowania – podkreślił.

– To jest czas na prawa pacjenta – dodał.

– Zapewniam, że w kwestii procedowania ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta nie ma odwrotu. Ten dokument wróci do Sejmu na najbliższym posiedzeniu – zadeklarował minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Jeśli wywalą nas drzwiami, to wrócimy oknem – podkreślił.

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest 24, 25 i 26 maja.

Przeczytaj także: „Lepiej późno niż wcale”, „Ustawa o jakości przepadła. Co dalej?” i „To oni odrzucili ustawę o jakości”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.