Wyślij
Udostępnij:
 
 
Naczelna Izba Lekarska

Waldemar Malinowski o likwidacji szpitali, POZ i AOS

Źródło: Menedżer Zdrowia/Waldemar Malinowski
Autor: Krystian Lurka |Data: 22.04.2020
 
 
- Żeby mówić o likwidacji szpitali, oddziałów lub łóżek, należy zacząć od sprawdzenia, jakim potencjałem w podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej będą dysponować w najbliższych latach poszczególne powiaty – pisze Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, w „Menedżerze Zdrowia”.
Komentarz Waldemara Malinowskiego, prezesa Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych:
- W niektórych miejscach brakuje lekarzy rodzinnych, likwiduje się gabinety z powodu przechodzenia lekarzy na emeryturę. Podobna sytuacja jest wśród lekarzy AOS. Bez dobrej mapy potrzeb zdrowotnych w opiece ambulatoryjnej nie można mówić o likwidacji szpitala na danym terenie. Może się okazać, że pochopnie podjęta decyzja za kilka lat doprowadzi do tego, że pacjenci na pewnych terenach nie będą mieli dostępu do opieki medycznej. Restrukturyzacja szpitala musi być kompatybilna z zapewnieniem ambulatoryjnej opieki medycznej w danym miejscu. Rozbudowana baza diagnostyczna szpitala powinna posłużyć do tego, aby stał się on centrum diagnostyczno-terapeutycznym oraz koordynatorem opieki medycznej dla mieszkańców powiatu.

Komentarz Waldemara Malinkowskiego pochodzi z „Menedżera Zdrowia” numer 1-2/2020. Czasopismo można zamówić na stronie: www.termedia.pl/mz/prenumerata.

Przeczytaj także: „Dopasujmy się”, „Magdziarz: W naszym kraju jest za dużo szpitali wieloprofilowych” i „Cofta o koncentracji podmiotów medycznych”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.