Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Lek wykonany na drukarce 3D zatwierdzony

Źródło: KG, http://biotechnologia.pl
Autor: Andrzej Kordas |Data: 14.08.2015
 
 
Trójwymiarowe leki przestają być mrzonką naukowców i zaczynają wytyczać nowe trendy w farmakoterapii. Technologia 3D z wykorzystaniem specjalnych drukarek jest przełomowym krokiem w historii medycyny. FDA zatwierdziła pierwszy tego typu preparat w leczeniu padaczki.
Wspomniany lek wyprodukowała firma Aprecia Pharmaceuticals, która już zapowiada, że planuje więcej produktów stworzonych w technologii trójwymiarowej. Chce koncentrować się na kolejnych substancjach wpływających na prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Substancję czynną Spritamu stanowi Lewetiracetam. Preparat znajduje zastosowanie w terapii napadów padaczkowych w dzieci i dorosłych.

Zastosowana technologia ZipDose umożliwiła wyprodukowanie porowatej formulacji, która ulega rozpadowi w cieczy. Wydrukowany technologią 3D preparat ulega rozpuszczeniu w zaledwie łyku płynu. Powiększone pory pozwalają również na dostarczenie leku w znacznie większych niż dotąd dawkach– 1000 mg – informuje portal Biotechnologia.pl.

Lek ma być dostępny na rynku amerykańskim w pierwszym kwartale 2016 r.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe